Oslo
Země fjordů a jedinečné panenské přírody. Takové je Norsko, které nabízí nejen krásnou architekturu a kulturu, ale díky své nízké hustotě osídlení i osamocené klidné výlety či nerušené sledování divoké zvěře.
Prozkoumat zemiZima je obdobím dlouhých nocí, polárních září a zimních sportů, zejména na severu. Jaro přináší postupné oteplování a rozkvétající krajinu. Léto je ideální pro pěší turistiku, plavby po fjordech a obdivování půlnočního slunce. Podzim zase nabízí barevné spektrum listí a je ideální pro sběr plodů, relaxaci a minimum turistů.
Norsko je jedinečnou zemí ve Skandinávii na severu Evropy. Kvůli nízké hustotě obyvatel na metr čtvereční se ti může lehko stát, že budeš v přírodě úplně sám a mít u toho jedinečnou možnost sledovat divokou zvěř. A to naprosto nerušeně. Je také takzvanou „zemí fjordů“. Tyto netradiční ikonické útvary tě při prvním kontaktu možná překvapí, ale brzy je budeš vnímat jako naprosto přirozenou součást norské krajiny. Celkově jich v zemi 1200 a tím nejdelším je 205 metrů dlouhý Sognefjord, který je zároveň druhým nejdelším fjordem na světě!
Divoká, nedotčená příroda Norska ti nabízí autentický zážitek, který je v Evropě čím dál tím vzácnější. Proto by sis to rozhodně neměl nechat ujít. Na trecích nečekej hipsterské kavárny ani pětihvězdičkové ubytování s vířivkou. Naopak tu najdeš hodně piknikových spotů, kde si můžeš vychutnat vlastní svačinkum jak se sluší a patří. Asi nejlepším a nejoblíbenějším způsobem, jak procestovat zemi, je na čtyřech kolech. Ať už se rozhodneš pro kompaktní automobil či velký karavan, s rodinou a se psem se v Norsku se budeš cítit vítán a v bezpečí. Podmínky pro kempování a nocování v autě, nebo stanu patří k těm nejlepším v Evropě.
Norské silnice jsou super kvalitní, nečekej ale žádné rozsáhlé dálnice. Naopak se můžeš těšit na malebné cesty podél fjordů skrz rozsáhlé lesy.
Kromě přírodních krás tě v Norsku osloví i unikátní jevy jako polární záře, půlnoční slunce nebo bohatá vikingská historie. A pokud miluješ architekturu, města jako Oslo, Bergen či Trondheim nabízejí mnohem víc než jen moderní skandinávské budovy.
Pro milovníky přírody je tu nekonečná možnost výletů. Mezi nejoblíbenější patří Lofoty, treky v národním parku Jotunheimen nebo severní oblast Nordkappu.
V porovnání s většinou evropských destinací, je v Norsku draze. Na druhou stranu ale nabízí širokou paletu ubytování od přírodních kempů s možností vaření až po luxusní hotely. Norská kuchyně je známá mořskými plody, zejména lososem a sušenou treskou. V každé kavárně pak najdeš legendárního šneka. Toho skořicového.
Pokud jsi nature lover, můžeš si být jistý, že si Norsko rozhodně zamiluješ.
Vydejte se na zimní expedici za polární kruh, do norského Tromsø. Zažijete tu neuvěřitelnou přírodu, fjordy, krásná muzea a pokud budete mít aspoň trochu štěstí, tak i polární záři.
5 dní
Autem
Střední tempo
Říjen - březen
Zažij týdenní poznávací road-trip po nejznámějších i méně známých místech na Lofotech s detailními popisy, trasami a exkluzivními tipy.
7 dní
Obytný vůz
Střední tempo
Léto
Tromsø
Sommarøy
Kvaløya
Tromsø
Tromsø
Tromsø
Tromsø
Østlandet
Vestland
Å, Moskenes
Stavanger
Sokndal
Vest-Agder
Nodeland
Gaularfjellet
Národní park Jostedalsbreen
Aurlandsfjellet
Magerøya, Troms og Finnmark
Troms og Finnmark
Senja, Troms og Finnmark
Børra, Andøya
Risøyhamn, Nordland
Kabelvåg, Nordland
Vågan, Nordland
Kabelvåg, Nordland
Vågan, Nordland
Vågan, Nordland
Leknes, Nordland
Flakstad, Nordland
Moskenesøy
Flakstad, Nordland
Flakstad, Nordland
Reine, Moskenesøya
Moskenesøya
Moskenesøya
Moskenesøya
Moskenesøya
Saltfjellveien, Storforshei
Trondheim, Trøndelag
Møre og Romsdal
Møre og Romsdal
Rauma, Møre og Romsdal
Rauma, Romsdalen
Alesund, Sunnmøre
Herøy, Møre og Romsdal
Stryn, Vestland
Hoddevik, Nordfjord
Lysefjord, Rogaland
Stavanger, Rogaland
Fjærland, Vestland
Fjærlandsfjorden, Vestland
Ullensvang, Vestland
Sauda, Rogaland
Aurland, Aurlandsfjorden
Lysefjord, Forsand
Bondhusdalen, Sundal
Håvegen 282, 4365 Nærbø, Norsko
Spangereid, Agder
Lindesnes, Agder
Lysefjord
Hardangervidda
Pokud toužíš po pěší turistice, prozkoumávání fjordů a chtěl bys zažít půlnoční slunce, dopouručujeme léto (červen – srpen). Teploty jsou příjemné a dny delší. Nečekej ale tropických 30 stupňů. Denní teploty se drží většinou kolem 20 stupňů a v noci můžou poklesnou na 10. Hlavně v horských oblastech. Pokud budeš mít štěstí, na jihu u moře můžeš zažít příjemných 25. Srážky jsou časté a vydatné během celého roku.
Pokud máte v oblibě zimní sporty a chtěli byste vidět polární záři, navštivte Norsko v zimních měsících (prosinec – únor) a to zejména severní část země. Pro ty, kteří preferují méně turistů a chtějí zažít nádherné podzimní barvy nebo probouzející se přírodu na jaře, jsou podzimní (září – listopad) a jarní (březen – květen) měsíce také skvělou volbou. Je důležité si uvědomit, že počasí v Norsku může být extrémně proměnlivé, takže je dobré být na to připraven a mít s sebou vhodné oblečení.
Ceny služeb, potravin, ubytování i dopravy je v Norsku poměrně drahé. Je to dáno kombinací několika faktorů. Vysokých mezd, bohatství z ropných zdrojů a vysoké úrovně sociálního zabezpečení.
V porovnání s Českem je Norsko podstatně dražší. Jídlo a pití v restauracích, ubytování i dopravní služby. Zatímco v Praze dostaneš pivo za 60 Kč, v Oslu může stejný objem piva stát 120 Kč a více. Cena obyčejného oběda v restauraci může v Norsku dosáhnout pětistovky, zatímco v České republice bys za podobné jídlo zaplatil mnohem méně. Ceny za jídlo v supermarketech jsou přibližně 3x vyšší než v ČR.
Nicméně, kvalita služeb a produktů v Norsku je vysoká, a mnoho návštěvníků považuje zážitek za vyšší cenu adekvátní. Je také dobré mít na paměti, že mzdy v Norsku jsou mezi nejvyššími na světě, což částečně kompenzuje vyšší náklady na život pro místní obyvatele. Pokud plánuješ cestu do Norska, je dobré si předem nastavit rozpočet a připravit se na vyšší výdaje.
Norsko má rozsáhlou síť kvalitních silnic, které spojují většinu částí země, včetně odlehlých oblastí. Vzhledem k hornatému terénu a mnoha fjordům země se můžeš setkat s řadou tunelů a mostů. Některé horské silnice mohou být v zimě uzavřené nebo vyžadují zimní vybavení.
Veřejná doprava v Norsku je efektivní a spolehlivá. Větší města, jako je Oslo, Bergen a Trondheim, mají rozsáhlé sítě autobusů, tramvají a vlaků. Meziměstské vlaky a autobusy spojují většinu měst a obcí a jsou oblíbeným způsobem cestování pro turisty.
Pronájem auta je nejpopulárnější volbou pro ty, kteří chtějí prozkoumat Norsko vlastním tempem. Karavany jsou velmi populární, zejména v letních měsících, protože umožňují flexibilní a pohodlné cestování s ubytováním „na kolech“.
Kvůli fjordům a souostrovím je v Norsku rozsáhlá síť trajektů, které jsou často nezbytnou součástí cestování. Trajekty jsou komfortní, nabízejí nádherné výhledy a jsou relativně levné.
V mnoha norských městech a na některých silnicích se vybírají mýtné poplatky. Místo klasických mýtných bran se v Norsku často využívá automatického zaznamenávání vozidel pomocí kamer a platebních transpondérů. Pokud pronajímáte auto, může mít instalovaný transpondér, jinak budeš moci platit online nebo v místních platebních stanicích. Turistům se doporučuje seznámit se s platebním systémem před cestou. Víc informací můžeš najít tady.
Doba potřebná k prozkoumání Norska závisí na tom, co všechno chcete v zemi vidět a zažít. Norsko je rozsáhlá země s mnoha různými atrakcemi, a proto může být obtížné všechno stihnout během krátké návštěvy.
Pokud máš pouze pár dní, zaměř se na jednu nebo dvě klíčové oblasti. Můžeš například navštívit hlavní město Oslo a prozkoumat jeho kulturní a historické památky, nebo strávit několik dní v oblasti jednoho fjordu, např. Nærøyfjordu či Geirangerfjordu.
Během jednoho týdne můžeš kombinovat návštěvu hlavního města s cestou po západním pobřeží, kde se nachází mnoho nádherných fjordů. Možná budeš mít také čas navštívit druhé největší město Norska, Bergen, a udělat si výlet na některé z oblíbených treků v okolí.
Dva týdny vám umožní hlubší ponoření do norska. Můžete navštívit Stavanger, Bergen, Trondheim a Tromsø, prozkoumat více fjordů, udělat si trek v národním parku Jotunheimen a dokonce navštívit Lofotské ostrovy. Máte také možnost hlouběji poznat severní Norsko a polární oblasti.
Pokud to myslíte s poznávaním Norska skutečně vážně a máte více času doporučujeme na cestách strávit minimálně 3 týdny. Můžete prozkoumat více odlehlých oblastí, jako je Nordkapp (nejsevernější bod Evropy), nebo se vydávat na delší treky. Okružní cesta z jižního Norska až k Nordkappu s prohlídkou nejzajímavějších atrakcí, treků a měst nám trvala více než měsíc. Pokud tedy máte možnost, vyhraďte si více času nebo kombinujte cestování s prací na dálku.
Stravování v Norsku mimo domov může být poměrně nákladné, ale existují způsoby, jak si dopřát místní speciality za přijatelnější ceny. Prvním krokem jsou místní supermarkety. Nakupování surovin a příprava vlastního jídla či polotovarů bývá často finančně výhodnější než stravování v restauracích. Mezi nejoblíbenější supermarkety v Norsku patří Coop, Rema 1000 a Kiwi. Většina z nich nabízí hotové polévky k ohřevu, čerstvé saláty z bufetu či bohatý výběr mořských plodů. Pro cestovatele v karavanu je výhodou vlastní kuchyňka, která umožňuje si uvařit kdekoliv, cokoliv. I v kempech nebo penzionech můžete často najít společné kuchyně, kde si můžeš připravit jídlo. Navíc supermarkety jsou v Norsku běžně dostupné, takže i v odlehlých oblastech narazíte na místo, kde se můžete zásobit.
Chcete-li ochutnat autentickou norskou kuchyni, zkuste některá z těchto jídel:
Rakfisk – fermentovaná ryba, typická norská lahůdka.
Klippfisk – sušená a solená treska.
Brunost – hnědý sýr s výraznou sladkou chutí.
Kjøttkaker – norské masové kuličky, tradičně podávány s bramborovou kaší.
Gravlaks – marinovaný losos, často servírovaný s hořčičnou omáčkou.
Pokud máš v oblibě pití, Norsko je známé svými prvotřídními mikropivovary, takže nevynechejte místní pivo. Avšak očekávejte vyšší ceny, zejména kvůli vysokým spotřebním daním z alkoholu. Milovníky kávy potěší, že Norsko se může pochlubit bohatou kávovou kulturou s nespočtem kaváren, které nabízejí skvělé espresso. A ke kávě? Co takhle tradiční skořicový šnek?
V Norsku je elektronická platba velmi rozšířená, a mnoho obchodů a služeb preferuje bezhotovostní transakce. Kreditní a debetní karty jsou běžně akceptovány téměř všude, včetně malých obchodů, kaváren, restaurací a dokonce i na tržištích či v odlehlých oblastech. Pokud ale plánuješ navštívit velmi odlehlé oblasti, může být dobré mít nějakou hotovost pro nouzové situace.
V Norsku je voda z kohoutku obvykle velmi čistá a bezpečná k pití. Ačkoli někteří lidé během svých výletů pijí přímo z fjordů, obecně to není doporučeno kvůli možnému obsahu soli, mikroorganismů a jiných látek. Vždy je nejlepší pít vodu z ověřených zdrojů.
Norsko má unikátní právo zvané „Allemannsretten“, což umožňuje kempování téměř kdekoli v přírodě, pokud to není bliže než 150 metrů od nejbližšího obydlí. Můžeš zde stanovat, nebo stát v autě až 48 hodin na jednom místě, pokud nezpůsobuješ žádné škody ani nepřekážíš. Norsko je jedinou zemí s tímto právem v Evropě.
Pokud dáváš přednost většímu komfortu a zařízením, můžeš si vybrat z mnoha kempů rozmístěných po celém Norsku. Tyto kempy nabízejí různé vybavení, od základních míst pro stany až po chaty a karavany s kompletním vybavením. Kempování v Norsku může být v porovnání s jinými evropskými zeměmi dražší, zejména v zařízených kempech. Průměrná cena za kemp v střední kategorii je 400 NOK (cca 850 CZK) na noc.
Martin & Tina • 20. 02. 2024
Marty the Van • 16. 02. 2024