menu
Trolltunga - Hardangervidda Trolltunga - Hardangervidda Trolltunga - Hardangervidda
Ověřeno PřírodaVyhlídkaZajímavé místo
Otevírací doba

Závislé na sezóně

Časová náročnost

Celý den

Náročnost

Extrémní náročnost

Parkování

Dedikované parkoviště

P1, P2, P3 • Více
Občerstvení

Bez občerstvení

Děti

Nevhodné pro děti

Psi

Vhodné pro psy

Dron

Zákaz dronů

Trolltunga, jehož název v překladu znamená „Trolí jazyl“, je nepochybně jedním z nejúchvatnějších přírodních skvostů Norska. Nachází se na západě země, ve vysokých horách nad okouzlujícím Hardangerfjordem, a je oblíbeným cílem milovníků přírody z celého světa.

Tura k Trolltungě není procházkou růžovým sadem. Túra je skutečně náročná, trvá kolem 10-12 hodin tam a zpět a během svého putování zdoláte převýšení několik set metrů. Cesta vede skrz nádherné lesnaté oblasti, kolem horských jezer a přes kamenné plošiny. Odměna na konci tohoto putování ale stojí za to. Když dosáhnete vrcholu, bude na vás čekat naprosto dechberoucí panorama fjordu pod vámi a okolních hor.

Místo má také hluboký duchovní význam. Mnoho návštěvníků popisuje svůj zážitek na Trolltungě jako hluboce meditativní a osvobozující. Je to místo, kde můžete cítit sílu přírody a uvědomit si svou malost v porovnání s ní. Pro ty, kteří rádi fotí, je toto místo naprosto jedinečné a proto nezapomeňte přibalit foťák do batohu!

Pokud máte v plánu navštívit Norsko, určitě byste si neměli nechat ujít tuto unikátní přírodní atrakci. Ať už jste zkušeným turistou nebo hledáte jedinečný zážitek, Trolltunga je místem, které vám zůstane v srdci navždy.

Mapa a okolí

Parkování

Existují tři oficiální parkoviště (P1 – P3) s různou cenou parkovného a vzdáleností od Trolltungy. Čím je parkoviště vzdálenější, tím je parkování levnější. Upozorňujeme, že na některá parkoviště je nutná rezervace předem. Mezi jednotlivými parkovišti jezdí pravidelný shuttle bus, který je přátelský k domácím mazlíčkům.

P1 Parkování v Tyssedalu: Nejvzdálenější parkoviště v Tyssedalu je od parkoviště P2 v Skjeggedalu vzdáleno 7 km pěšky, odkud začíná výstup na Trolltungu. Pokud cestujete s karavanem nebo vozem delším než 5 metrů, budete muset parkovat zde, protože silnice dále je pro větší vozy a autobusy příliš úzká. Cena za parkování je kolem 300 NOK s kapacitou 220 míst.

P2 Parkování v Skjeggedalu: Pro osobní auta a malé dodávky je zde parkoviště, které je pro většinu výchozím místem pro túru na Trolltungu. Odtud vás čeká cca 10 hodinová túra s převýšením 1200 m. Cena za parkování je kolem 500 NOK s kapacitou 180 míst.

P3 Parkování na Mågelitoppen: Toto parkoviště je možné využít pouze s předchozí rezervací. Má kapacitu 30 míst, proto je rezervace nutná. Je to nejvyšší bod, kam se autem či motorkou dostanete. Odtud vás čeká 20 km túra s převýšením 800 m. Cena za parkování je kolem 600 NOK.

Náš tip: Parkování v Oddě. Parkujte zdarma v městě Odda a odtud se nechte svézt shuttle busem do Skjeggedalu nebo dalším busem na Mågelitoppen.

Máte k místu doplňující informace?

Našli jste chybu nebo máte k místu doplňující informace? Dejte nám prosím vědět na e-mail mista@trvl.cz. Za každou připomínku jsme vděční.

Další místa

VyhlídkaPříroda

Vyhlídka Ågvatnet

Moskenesøya

JezeroPříroda

Oldevatnet

Stryn, Vestland

PlážPříroda

Hoddevik

Hoddevik, Nordfjord

Trolltunga () je jedním z míst a tipů na výlety, které TRVL.cz nabízí. V detailu místa jako je toto se dozvíte základní informace, jako otevírací doba, náročnost terénu či naše hodnocení místa. Kromě míst trvl.cz nabízí i blog, podrobné průvodce destinacemi, například Island, Norsko či Madeira.