🇦🇹 Do Rakouska na prodloužený víkend? Objev krásná místa s naším itinerářem zdarma.

menu
Å - Moskenesøya Å - Moskenesøya Å - Moskenesøya
Ověřeno PřírodaMěsto
Otevírací doba

Neustále otevřeno

Časová náročnost

Méně než 1 hodina

Náročnost

Nízká náročnost

Parkování

Dedikované parkoviště

Å • Více
Občerstvení

K dispozici

Děti

Vhodné pro děti

Psi

Vhodné pro psy

Dron

Nespecifikováno

Městečko Å leží na Lofotech v Norsku a je nejjižnějším bodem tohoto suostroví. Co je zajímavé, Å je jedním z měst s nejkratším názvem na světě. Podle směru v kterém cestujete může byt Å vaší první, nebo poslední zastávkou na Lofotech.

Jedná se o tradiční rybářské městečko s historickým charakterem, kde najdete zachovalé dřevěné domy jako svědectví dávných časů. Město je skutečně malé a procházka po něm vám určitě nezabere víc než hodinu. Při návštěvě můžete skočit do místní pekárny a ochutnat tradiční pečivo. Šneky z pekárny v Å byly jedny z nejlepších jaké jsme v Norsku ochutnali!

Å taky nabízí pohled do historie a kultury Lofotských ostrovů. Lofotské muzeum (Lofotmuseet) v Å představuje tradiční způsob života rybářů na ostrovech. Návštěvníci zde najdou zachovalé rorbuer domky, kde můžou nahlédnout, jak rybáři žili v minulých stoletích. Kromě toho je zde také ukázka tradičních nástrojů, lodí a zařízení používaných při rybolovu.

Dalším zajímavým místem je Stockfish Museum (Muzeum sušené ryby), které se věnuje tradici výroby sušené ryby, hlavně tresky, což byl po staletí důležitý prvek ekonomiky Lofotských ostrovů.

Okolí taky nabízí výborné možnosti pro pěší turistiku s řadou výhledů na město a okolní krajinu. Parkování je zde snadné a dobře značené, což usnadní objevování města pěšky. S mořskými racky ve vzduchu a zvukem vln v pozadí městečko poskytuje autentickou norsko-lofotskou atmosféru. Pokud plánujete návštěvu Lofot, Å je místem, které byste rozhodně neměli vynechat.

Mapa a okolí

Tipy na jídlo v okolí

Bakeriet på Å

Sørvågen • Pekárna • $$

Táhle pekárna V mětěčku Å je jedna z nejlepších v jakých jsme v Norksu byli. Je to historická pekárna v starém dreveném domku s maličkým posezením vevnitr nebo venku. Můžete ochutnat skvělé šneky, nebo slané focaccie nebo jiné čertvě upečené pečivo. Nech uz si vyberete cokoli, určite neolutujete. Pripravte se, že si pravdepodobne vystojíte rad pokud jedene v sezone. Pozor: otevreno jenom sezonne.

Tipy na parkování

Parkování Å

Å

Typ

Oficiální parkoviště

Placené

Ne

Parkování přes noc

Dovoleno

Omezení

Max 6 hodin

Tohle parkoviště je určeno pro návštěvníky městečka Å. V okolí je parkování náročnější, proto doporučujeme využít toto bezplatné parkoviště. Upozorňujeme na časové omezení parkování na 6 hodin. Pokud plánujete spát déle než 6 hodin, parkování přes noc není možné. Přesto mnoho obytných vozů po vyložení z nočního trajektu zde přes noc zůstává. Parkoviště nabízí dostatek prostoru, ale v hlavní sezóně může být i toto parkoviště plné, proto doporučujeme přijet raději brzy. Parkování je určeno pro osobní auta i obytné vozy (jako téměř v celých Lofotech). Do centra města to je 5 minut pěšky a na skály s nádherným výhledem ne více než 10 minut. K dispozici jsou veřejné toalety, jinak bez dalších služeb.

Máte k místu doplňující informace?

Našli jste chybu nebo máte k místu doplňující informace? Dejte nám prosím vědět na e-mail mista@trvl.cz. Za každou připomínku jsme vděční.

Další místa

JezeroPříroda

Bondhusvatn

Bondhusdalen, Sundal

VyhlídkaPříroda

Flakstadtind

Flakstad, Nordland

JezeroPříroda

Oldevatnet

Stryn, Vestland

Å () je jedním z míst a tipů na výlety, které TRVL.cz nabízí. V detailu místa jako je toto se dozvíte základní informace, jako otevírací doba, náročnost terénu či naše hodnocení místa. Kromě míst trvl.cz nabízí i blog, podrobné průvodce destinacemi, například Island, Norsko či Madeira.