5 dní
Lze zkrátit na 4Pro uložení místa je nutné se přihlásit
Ukládat místa a itineráře mohou přihlášení uživatelé. Pokud ještě nemáš na TRVL.cz účet, vytvoř si jej zdarma a získej i další výhody.
Ukládat místa a itineráře mohou přihlášení uživatelé. Pokud ještě nemáš na TRVL.cz účet, vytvoř si jej zdarma a získej i další výhody.
Psí spřežení, návštěva vesničky Santa Clause a možnost vidět polární záři? Přesně tohle nabízí náš pětidenní itinerář ve finském Laponsku. Připravte se na pořádné zimní dobrodružství.
Odemknout Zjistit víceVětšina našich itinerářů na TRVL.cz se zaměřuje zejména tipy na různá místa k navštívení, v případě finského Laponska půjde hlavně o aktivity plné zážitků a mnoho praktických tipů. Těšit se můžete například na adrenalinovou cestu na sněžných skútrech či se nechat svézt psy – konkrétně rasou husky – se kterými se pak můžete i pomazlit. K tomu společně zavítáme do vesničky, kde celoročně pobývá Santa Claus, se kterým se lze i vyfotit.
Hlavně vám ale v itineráři předáme mnoho tipů, jak co nejvíce zvýšit šanci na to vidět polární záři. Chceme však upozornit, že nikdy není dopředu dáno, že zrovna při vaší návštěvě Laponska bude polární záře vidět – předpovědi se vydávají na několik málo dní dopředu a ani tak není nikdy jisté, kde a kdy se objeví (záleží na několika faktorech). Obecně ale platí, že právě Laponsko v období od konce srpna do zhruba poloviny dubna, je jednou z nejlepších destinací, kde lze výskyt tohoto fenoménu očekávat.
Ještě než se pustíme do samotného itineráře, sluší se doplnit, že Laponsko není levnou destinací. Ani letenky, ani ubytování nebo námi doporučené atrakce nepatří mezi ty nejlevnější. Zejména v zimě, kdy je tu hlavní sezóna, počítejte na dobu kolem 5 dnů s rozpočtem někde mezi 60 – 85 000 Kč pro dvě osoby. Právě v zimě je ale tohle místo natolik kouzelné, že určitě nebudete litovat.
Tento itinerář počítá s letem do Kittilä, což je maličké letiště nedaleko lyžařského střediska Levi. Alternativou je o něco známější město a také letiště Rovaniemi, kam zavítáme druhý den tohoto itineráře. Pokud tedy poletíte do Rovaniemi, přeskočte rovnou na druhý den.
Praha
Finnair patří v případě Laponska mezi tzv. go-to letecké společnosti. Nabízí totiž mnoho letů z Prahy s jedním přestupem, a to jak za polární kruh do Kittilä, tak i na letiště nedaleko Rovaniemi. Cenově se zpáteční letenky pohybují kolem 5 – 8 000 Kč na osobu.
I když možná řízení na sněhu či ledu není pro každého, věřte, že i v Laponsku oceníte svobodu v podobě půjčeného vozu z půjčovny. Rádi bychom ale doplnili, že se není čeho bát, stačí jet opatrně a nepokoušet své schopnosti. Dostanete se snadno nejen na jednotlivá místa, ale zejména vám auto poslouží jako ideální společník pro lov polární záře, kdy oceníte možnost se aspoň trošku ohřát.
Od 40 EUR/den
Green Motion je v případě Laponska velmi dobrou volbou, co se půjčení vozu týče. Ceny za menší vozidla začínají zhruba na 40 EUR na den, nicméně s plným pojištěním, které určitě doporučujeme, počítejte s téměř dvojnásobnou částkou.
Doporučujeme pouze ověřené společnosti a služby, které jsme sami vyzkoušeli. Proklikem a rezervací podpoříte TRVL.cz a jeho další rozvoj.
Pro zobrazení mapy je nutné itinerář odemknout.
Pokud budete vycházet z naší cesty z března 2023 a poletíte na mezinárodní letiště v Kittilä, čeká vás pravděpodobně jeden přestup v Helsinkách. Právě z Helsinek je to zhruba ještě 1,5 hodiny letu, kdy přistanete výrazně za polárním kruhem.
Letiště v Kittilä nečekejte velké. Jde v podstatě o jednu hlavní budovu, která není nikterak velká a nenabízí mnoho. Nás bude po příletu zajímat zejména vyzvednutí zavazadel a také pobočka jedné z půjčoven aut. Obojí je jen pár metrů od sebe.
Zajímavostí také je, že jelikož je Kittilä hluboko za polárním kruhem a téměř celou zimu pod sněhem, i ranvej, kde parkují letadla, je pod sněhovou pokrývkou. Samotná přistávací dráha je však z větší části „čistá“.
TIP: Pokud nepoletíte do Kittilä, ale Rovaniemi, přeskočte prosím na den s číslem 2.
Letiště Kittilä se nachází jen několik málo minut autem od lyžařského střediska Levi, které je oblíbeným centrem nejen pro místní. Letiště je tak zejména v zimě vcelku frekventované.
Po příletu a vyzvednutí vozu v místní půjčovně se vydáme jen zhruba do 20 minut vzdáleného městečka Sirkka, které leží u o něco známějšího lyžařského střediska Levi. Právě tato oblast se stane naším útočištěm pro první den a noc.
16,5 km (22 min)
Levi je největší lyžařské středisko ve Finsku, konkrétně v Laponsku. Jde o živé horské středisko, jež je ideálním místem zejména pro milovníky zimních sportů. V areálu najdeme sjezdovky všech obtížností, nespočet kilometrů běžeckých tratí i sjezdy určené pro snowboardisty. Levi je vzdálené jen pár kilometrů od letiště Kittilä, kam létají spoje zejména z Helsinek.
Levi toho však nabízí mnohem více a právě v zimě je výrazným centrem pro aktivní dovolenou. Můžete se v okolí projet na sněžném skútru, vyzkoušet si jízdu na psích spřeženích nebo se vydat na výlet do přírody. Nesmíme zapomenout také na polární záři – v okolí lyžařského areálu, i na jeho úplném vrcholku, je totiž hned několik míst, kde můžete tento fenomén v zimě zahlédnout.
My si během návštěvu prošli jak centrum města, svezli se lanovkou i si prošli okolí 531 metrů vysokého stejnojmenného vrcholu. Říkáte si jen 531 metrů? Ano, nechybí nám tam jednička či dvojka na začátku. Přesto je v oblasti v zimních měsících dostatek sněhu a teploty tu dosahují hodnot výrazně pod bodem mrazu.
I v létě je Levi živou oblastí – zejména z pohledu turistiky, cyklistiky nebo rybaření.
Co se ubytování týče, doporučit můžete Hotel Levi Panorama, který se nachází přímo u sjezdovky a nabízí cenově dostupné a moderní pokoje.
Levi • $$
Hotel Levi Panorama se nachází ve svahu, těsně nad lyžařským střediskem Levi. Hotel tak nabízí nejen skvělý výhled na blízké sjezdovky, ale i dobrý výchozí bod pro cesty do okolí – ať už na lyžích, pěšky či autem. Přímo u hotelu se navíc nachází Express Gondola, která právě cestu do městečka výrazně usnadňuje.
Vzhledem k příletu a přesunu a zejména v zimě kratším dnům, nepočítáme s tím, že byste toho první den za světla stihli více. Například v lednu totiž východ a západ slunce dělí jen něco málo kolem 1 hodiny, v případě října či března je to už o poznání lepší.
Než se ale vydáme do říše snů, zkusíme si hned první den splnit sen opravdový. A ano, mluvíme o polární záři! Oblast okolo Levi je totiž pro sledování tohoto přírodního úkazu naprosto ideální. A jako první zamíříme k nedalekému jezeru.
TIP: Co si přibalit do kufru, aby vám nebyla v noci taková zima nebo na co si dát při focení polární záře pozor, to se dozvíte v praktických informacích níže v itineráři.
4,0 km (7 min)
Jezero jen pár minut od centra Sirkka nabízí dostatečnou po setmění dostatečnou tmu a dobré prostředí pro sledování záře. Nechybí ani přístřešek, kde je možné rozdělat oheň jak uvnitř, tak i venku a trochu se při nižších teplotách ohřát.
Zmíněné jezero je jedním ze dvou tipů na velmi dobře dostupná místa, kde je šance polární záři spatřit. Obecně totiž platí, že je záře viditelná pouze tam, kde je naprostá tma a na obloze nejsou mraky. Nám se poštěstilo záři na tomto místě nejdříve zahlédnout za horizontem a poté při cestě zpět k autu.
5,9 km (10 min)
Druhým a možná ještě lepším místem pro sledování záře, je cesta a vrchol na několikrát zmíněnou horu Levi. Zaparkovat se dá těsně pod vrcholem, odkud je krásný výhled do všech světových stran. My tu strávili zhruba 1 hodinu a viděli na obloze neskutečnou show.
Jedno je jisté – až uvidíte záři tančit na obloze, budete překvapeni rychlostí světel a možná i tím, že samotná záře není tak zářivá jako na většině fotografií, které vídáte na internetu a vlastně i v tomto itineráře. Fotoaparáty, i telefony, jednoduše záři zaznamenávají výrazněji a i proto doporučujeme při „hledání“ záře oblohu sledovat skrze displej telefonu – pokud totiž na obloze je, uvidíte ji dříve právě na telefonu.
TIP: V případě, že záři na jednom či druhém místě ihned neuvidíte, neházejte ihned flintu do žita a nepřejíždějte zběsile na další místa. Pokud se totiž záře někde v oblasti nebo pod mraky vyskytuje, mějte trpělivost. Bývá totiž chvílemi výraznější a chvílemi naopak slabší.
Podrobný plán den po dni s mapou
Tipy na ubytování, jídlo i parkování
Praktické informace a tipy co si zabalit
Slevu 20 % na itinerář na míru
Máš už koupeno nebo jsi členem TRVL+? Přihlaš se.
Pro zobrazení praktických informací, jako například co si zabalit s sebou, na co si dát pozor apod., je nutné itinerář odemknout.
Zažijte Helsinky v plné kráse během tří dní. Spojte moderní architekturu s přírodními krásami a užijte si to nejlepší, co finské hlavní město nabízí.
3 dny
Pěšky
Střední tempo
Celoročně
Zimní Laponsko a cesta za polární září (Finsko) je jedním z itinerářů, které TRVL.cz nabízí. Každý itinerář nabízí přehledný popis jednotlivých dní, včetně interaktivní mapy či praktických informací. Kromě itinerářů trvl.cz nabízí i blog, podrobné průvodce destinacemi, například Island, Norsko či Madeira.