🇦🇹 Do Rakouska na prodloužený víkend? Objev krásná místa s naším itinerářem zdarma.

menu
Itineráře >

Objev krásy Lofot za 7 dní v obytňáku

Zažij týdenní poznávací road-trip po nejznámějších i méně známých místech na Lofotech s detailními popisy, trasami a exkluzivními tipy.

Odemknout za 399 Kč Zjistit více
Kempování
Počet dní

7 dní

Doprava

Obytný vůz

Tempo

Střední tempo

Fyzická náročnost

Vysoká náročnost

Sezóna

Léto

Vhodné pro

Pro všechny

Rozpočet

$$$

Navštívených míst

23 míst

V itineráři naleznete nejen tipy na zajímavá místa ale i parkování ke každému místu a tipy na přenocování, k tomu dva tipy na nejlepší kempy na Lofotech. Doporučení, kde můžete doplnit vodu i zásoby. Dozvíte se, kde vyprázdnit odpadovou vodu a toaletu. Nebudou chybět ani doporučení na nejlepší Lofotské kavárny a pekárny, které můžeme z vlastní zkušenosti doporučit. Pokud se rádi kocháte výhledy, zbožňujete procházky i náročnější túry, máte tu odkazy na ty nejlepší, které se dají na Lofotech zažít. Všude můžete s pejskem a proto je celý výlet pet friendly. Podrobný týdenní itinerář začínající od úplného západu ostrova a městečka Å až po městečko Svolvær.

Lofoty itinerar

Kde začít? Do obou se můžete dostat trajektem z Norské pevniny. Na západ do Moskenes se dostanete trajektem z Bodø a z Svolvær se dostanete na pevnivu do Skutvik. Ze Svolværu můžete pokračovat také po pevnině.

Lofoty itinerar

Pokud začínate vaši cestu ze severu na jih, není problém si itinerář prohodit a prostě začít na konci. Hlavně si to užijte a nezapomeňte nám říct jak se vám na cestě líbilo.

Lofoty itinerář Kvalvika

Půjčení auta

Pokud necestujete autem, nebo letíte napríklad do Narviku, nebo Leskenesu, doporučujeme si pronajmout dodávku/auto přímo na ostrovech.

Lofoten Vanlife

2000 KR

Zarezervovat

Populární půjčovna retro vanů na Lofotech. Pokud nepotřebujete komfortního obytňáka s toaletou, nebo koulenou doporučujeme právě tyhle hipsterské a stylové vany, kterých je na ostrově spousta.

Campiri

1000 CZK

Zarezervovat

Půjčovna vozů v Česku. Pokud plánujete vyjíždět z České republiky, doporučujeme právě tuhle půjčovnu. S kódem TRVL1500 získáš slevu 1 500 Kč na rezervaci.

Cestovní pojištění

Štěstí přeje připraveným, a to platí i na cestách. Nenechte nic náhodě a investujte do cestovního pojištění.

Generali Česká pojišťovna

Na cesty po ČR, Evropě i světě. Rychlé online sjednání.

Sjednat

Jak fungují naše doporučení?

Doporučujeme pouze ověřené společnosti a služby, které jsme sami vyzkoušeli. Proklikem a rezervací podpoříte TRVL.cz a jeho další rozvoj.

Den 1

Začátek objevování na západu, Å a okolí

První den na ostrovech je věnován prozkoumání nejzápadnější části ostrovů. Čeká vás objevování malebného městečka, výtečná pekárna s vyhlášenými skořicovými šneky, ale i krásné vyhlídky na moře, jezero a okolní přírodu. Pokud budete mít čas, určitě také absolvujte trek kolem jezera Ågvatnet.

Začínáme výjezdem z trajektu v Moskenes na Lofotských ostrovech.

5,4 km (10 min)

Parkování Å

Å

Typ

Oficiální parkoviště

Placené

Ne

Parkování přes noc

Dovoleno

Omezení

Max 6 hodin

Tohle parkoviště je určeno pro návštěvníky městečka Å. V okolí je parkování náročnější, proto doporučujeme využít toto bezplatné parkoviště. Upozorňujeme na časové omezení parkování na 6 hodin. Pokud plánujete spát déle než 6 hodin, parkování přes noc není možné. Přesto mnoho obytných vozů po vyložení z nočního trajektu zde přes noc zůstává. Parkoviště nabízí dostatek prostoru, ale v hlavní sezóně může být i toto parkoviště plné, proto doporučujeme přijet raději brzy. Parkování je určeno pro osobní auta i obytné vozy (jako téměř v celých Lofotech). Do centra města to je 5 minut pěšky a na skály s nádherným výhledem ne více než 10 minut. K dispozici jsou veřejné toalety, jinak bez dalších služeb.

0,3 km (4 min)

Začínáme prohlídkou malého městečka Å s rybářskou tradicí a krásnými typickými červenými domky. I když je městečko malé, prohlídka s focením vám může zabrat klidně více než hodinu. Pokud máte chuť na něco dobrého, tak pekárnu Å prostě musíte navštívit, a to ideálně dopoledne. Nachází se v centru městečka a poznáte ji podle zástupu lidí čekajících na čerstvé pečivo.

1

Å

Moskenesøya

Městečko Å leží na Lofotech v Norsku a je nejjižnějším bodem tohoto suostroví. Co je zajímavé, Å je jedním z měst s nejkratším názvem na světě. Podle směru v kterém cestujete může byt Å vaší první, nebo poslední zastávkou na Lofotech.

Jedná se o tradiční rybářské městečko s historickým charakterem, kde najdete zachovalé dřevěné domy jako svědectví dávných časů. Město je skutečně malé a procházka po něm vám určitě nezabere víc než hodinu. Při návštěvě můžete skočit do místní pekárny a ochutnat tradiční pečivo. Šneky z pekárny v Å byly jedny z nejlepších jaké jsme v Norsku ochutnali!

Å taky nabízí pohled do historie a kultury Lofotských ostrovů. Lofotské muzeum (Lofotmuseet) v Å představuje tradiční způsob života rybářů na ostrovech. Návštěvníci zde najdou zachovalé rorbuer domky, kde můžou nahlédnout, jak rybáři žili v minulých stoletích. Kromě toho je zde také ukázka tradičních nástrojů, lodí a zařízení používaných při rybolovu.

Dalším zajímavým místem je Stockfish Museum (Muzeum sušené ryby), které se věnuje tradici výroby sušené ryby, hlavně tresky, což byl po staletí důležitý prvek ekonomiky Lofotských ostrovů.

Okolí taky nabízí výborné možnosti pro pěší turistiku s řadou výhledů na město a okolní krajinu. Parkování je zde snadné a dobře značené, což usnadní objevování města pěšky. S mořskými racky ve vzduchu a zvukem vln v pozadí městečko poskytuje autentickou norsko-lofotskou atmosféru. Pokud plánujete návštěvu Lofot, Å je místem, které byste rozhodně neměli vynechat.

0,1 km (2 min)

Bakeriet på Å

Sørvågen • $$

Táhle pekárna V mětěčku Å je jedna z nejlepších v jakých jsme v Norksu byli. Je to historická pekárna v starém dreveném domku s maličkým posezením vevnitr nebo venku. Můžete ochutnat skvělé šneky, nebo slané focaccie nebo jiné čertvě upečené pečivo. Nech uz si vyberete cokoli, určite neolutujete. Pripravte se, že si pravdepodobne vystojíte rad pokud jedene v sezone. Pozor: otevreno jenom sezonne.

0,5 km (8 min)

2

Vyhlídka Å

Å, Moskenes

Úžasná vyhlídka na samém kraji Lofot s výhledem na nekonečné moře a okolní skály. Na tomto místě naleznete klid a únik od turistů a zároveň tady pochopíte skutečnou krásu Lofot. Nečekejte žádné lavičky nebo vyhlídkové body. Jako samotná vyhlídka slouží okolní skály, po kterých se můžete procházet a fotit, co vám hrdlo ráčí. Vyhlídkových míst je víc a proto doporučujeme oblast trocha prozkoumat po vlastních.

Toto místo je skutečně kousek od městečka Å a můžete na něm také začít svou cestu/trek k další vyhlídce Ågvatnet.

Pokud máte sebou domácí mazlíčky, klidně je vezměte sebou. Také nečekejte strmé stoupání a náročnou cestu, určitě to zvládnete i v obyčejných teniskách.

Pokud máte čas a chuť, doporučujeme se projít v okolí až na vyhlídku u jezera Ågvatnet, odkud se naskýtají výhledy i na městečko Å.

0,9 km (12 min)

3

Vyhlídka Ågvatnet

Moskenesøya

Tahle vyhlídka se nachází na jižním cípu Lofotů a nabízí skvělé výhledy na stejnojmenné jezero Ågvatnet, na městečko Å a na okolní velice specifickou lofotskou přírodu. K vyhlídce se dostanete pouze pěšky. Pokud zaparkujete na parkovišti v Å, čeká vás  30 minut chůze s nevelkým převýšením. Pokud si chcete procházku prodloužit, doporučujeme obejít celý okruh kolem jezera, který má necelých 7 kilometrů.

Prostředí je skutečně panenské bez komerčních zastávek či občerstvení. I proto doporučujeme vzít sebou vodu a něco na zub. Když se budete chtít osvěžit, vykoupejte se přímo v ledovém jezeru pod vámi. Cesta na vyhlídku není zpevněná, je součástí turistické cesty a proto doporučujeme také kvalitní obuv. Určitě narazíte na kameny, bláto, šterk a trávu.

Pokud máte pejska, vezměte ho s sebou. Je to jeden z mála treků na Lofotech, který nevede moc do kopce, a proto si jej můžete užít opravdu všichni.

Trek z vyhlídky si můžete prodloužit a jezero obejít dokola, což určitě doporučujeme. Z vyhlídky je vidět nádherný západ slunce. Celou trasu od vyhlídky přes jezero až k parkovišti najdete uvedenou zde. Trasa měří 7,5 km a zvládnete ji za 3 hodiny. Nezapomeňte na vhodnou turistickou obuv.

0,8 km (11 min)

Parkování Å

Å

Typ

Oficiální parkoviště

Placené

Ne

Parkování přes noc

Dovoleno

Omezení

Max 6 hodin

Tohle parkoviště je určeno pro návštěvníky městečka Å. V okolí je parkování náročnější, proto doporučujeme využít toto bezplatné parkoviště. Upozorňujeme na časové omezení parkování na 6 hodin. Pokud plánujete spát déle než 6 hodin, parkování přes noc není možné. Přesto mnoho obytných vozů po vyložení z nočního trajektu zde přes noc zůstává. Parkoviště nabízí dostatek prostoru, ale v hlavní sezóně může být i toto parkoviště plné, proto doporučujeme přijet raději brzy. Parkování je určeno pro osobní auta i obytné vozy (jako téměř v celých Lofotech). Do centra města to je 5 minut pěšky a na skály s nádherným výhledem ne více než 10 minut. K dispozici jsou veřejné toalety, jinak bez dalších služeb.

Vaše šestihodinové povolení na parkování už nejspíš vypršelo, a proto je nejlepší se přesunout na parkoviště, kde můžete strávit noc. Není to sice nejkrásnější parkoviště, které vás na této cestě čeká, ale jeho polohu a blízkost k atrakcím si zamilujete.

6,7 km (10 min)

Parkování Steffenakken

Reine

Typ

Oficiální parkoviště

Placené

Ne

Parkování přes noc

Dovoleno

Omezení

Ne

Poloobloukové asfaltové parkoviště Steffenakken má kapacitu pro zhruba 15 obytných nebo osobních vozů. Během dne bývá dost frekventované, ale v noci je velmi klidné, přestože je umístěno přímo u cesty. Jeho vynikající poloha vám umožní navštívit nejen Djupfjordbrua, který se nachází hned vedle, ale je to od nej i blízko k známému Reinebringenu, nebo do městečka Reine. Navíc je tohle parkování zdarma, co v Reine nenaleznete. Oproti asfaltovému parkovišti je k dipozici odpočívadlo na nezpevnené cestě, kde můžete vůz taky parkovat. Bez veškerých služeb.

Odemkni si celý itinerář a získáš

  • Podrobný plán den po dni s mapou

  • Tipy na ubytování, jídlo i parkování

  • Praktické informace a tipy co si zabalit

  • Slevu 20 % na itinerář na míru Pouze pro členy TRVL+

Přejít k platbě

Pro zobrazení praktických informací, jako například co si zabalit s sebou, na co si dát pozor apod., je nutné itinerář odemknout.

Další itinerář

Objev krásy Lofot za 7 dní v obytňáku () je jedním z itinerářů, které TRVL.cz nabízí. Každý itinerář nabízí přehledný popis jednotlivých dní, včetně interaktivní mapy či praktických informací. Kromě itinerářů trvl.cz nabízí i blog, podrobné průvodce destinacemi, například Island, Norsko či Madeira.