menu
Zpět na destinace

Dánsko

Dánsko láká cestovatele svými cyklostezkami, moderní architekturou a bohatou historií. Ve městech jako Kodaň najdeš design, kulturu a skvělé gastronomické zážitky. A příroda, nebo pobřeží Baltského moře? Těm se dá také jen těžko odolat.

Prozkoumat zemi
Hlavní město

Kodaň

Měna

Dánská koruna

Jazyk

Dánština

Populace

5,8 milionů

Kempování

Tolerováno

Řízení

Vpravo

Aktuální čas

16:36 (UTC (+1))

Ceny

Velmi draho

Dánsko je ideálním cílem pro cestovatele toužící po kombinaci historie, kultury a nádherné přírody. Nejlepší období pro návštěvu je rozhodně mezi květnem a zářím, kdy je příjemné počasí a rozkvetlá příroda láká k prozkoumávání. Určitě doporučujeme navštívit Kodaň a její ikonické památky, jako je Amalienborgský palác či malá městečka s útulnými uličkami a ikonickým dánskými kavárnami. Dánsko nabízí také nádherné pláže a pobřežní, vhodné pro vodní sporty nebo relax.

Cenově je Dánsko považováno za jednu z těch nejnákladnějších zemí v Evropě. A to platí pro ubytování, stravu i dopravu. Ale žádné strachy. Dá se tu pohodlně cestovat i s nižším budgetem. Je tu hodně levnějších hostelů dobrá infrastruktura veřejné dopravy. Zkrátka, i za málo peněz si tu užiješ hodně „muziky“.

Itineráře

Pro tuto zemi zatím itineráře připravujeme. Mezitím si můžete prohlédnout ostatní itineráře.

Mapa míst

dansko

Aarhus

Aarhus, Jutland

Grenen

Skagen, Frederikshavn

Kongens Have

Kodaň

Rundetaarn

Kodaň

Botanisk Have

Kodaň

Rubjerg Knude Fyr

Rubjerg, Hjørring

Amalienborg

Kodaň

Nyhavn

Kodaň

Operaen

Kodaň

Kastellet

Kodaň

Nyboder

Kodaň
Město

Aarhus

Aarhus, Jutland

Zajímavé místoMěsto

Superkilen park

Kodaň

VyhlídkaPamátka

Grenen

Skagen, Frederikshavn

MěstoPříroda

Kongens Have

Kodaň

MěstoPamátkaZajímavé místo

Rundetaarn

Kodaň

MěstoZajímavé místo

Botanisk Have

Kodaň

PřírodaPamátkaZajímavé místo

Rubjerg Knude Fyr

Rubjerg, Hjørring

MěstoPamátka

Amalienborg

Kodaň

Město

Christiansborg Slot

Kodaň

Město

Nyhavn

Kodaň

Město

Operaen

Kodaň

Město

Malá mořská víla

Kodaň

Město

Kastellet

Kodaň

Město

Nyboder

Kodaň

Kdy je nejlepší doba pro návštěvu Dánska?

Nejlepší doba pro návštěvu Dánska závisí na vašich preferencích a na tom, co očekáváte od dovolené nebo vašeho cestovatelského dobrodružství.

V období pozdního jara a léta, konkrétně od května do srpna, můžete očekávat teplé a delší dny, což je ideální pro procházky městem, návštěvu pláží a venkovní aktivity. V těchto měsících se také koná mnoho festivalů a kulturních akcí, takže si můžete naplno užít kulturu (nejen) měst.

Červen a červenec jsou charakteristické dlouhými nocemi, kdy slunce zapadá až kolem 22:00. Ačkoli můžete očekávat teplejší dny, občas se setkáte s chladnějším počasím a dešťovými přeháňkami. Na druhou stranu podzim, od září do listopadu, přináší méně turistů a krásnou barevnou přírodu, díky padajícím listům, ale také chladnější a deštivější počasí.

Zimní měsíce od prosince do února jsou ideální pro milovníky zimních sportů, vánočních trhů a oslav. V Dánsku se ale kvůli charakteru terénu moc nelyžuje, proto nečekejte mnoho lyžařských středisek. Pokud máte štěstí a navštívíte severní část Dánska v pravý čas, můžete spatřit polární záři. Dny jsou v zimě krátké a chladné s možností sněhové pokrývky.

Březen a duben, tedy jarní měsíce, přinášejí postupné oteplování, kdy se stromy a rostliny začínají probouzet zpět k životu.

Jak je v Dánsku draho?

Stejně jako většina skandinávských zemí je Dánsko známé vyššími cenami. Co můžete ale očekávat?

Ceny ubytování mohou být vyšší, než jsme zvyklí v Česku. Zvláště v hlavním městě Kodaň můžete za standardní hotelový pokoj v centru očekávat ceny kolem 1 000 DKK (cca 3 300 CZK) za noc. V menších městech a vesnicích jsou ceny obvykle nižší. Pokud hledáte ekonomičtější varianty, Airbnb a hostely mohou být vhodnou volbou. Mnohé hostely v Kodani jsou navíc velmi čisté a pěkně zařízené, což je dělá skvělou alternativou k tradičnímu hotelovému ubytování.

Dánská veřejná doprava je efektivní, ale někdy může přijít draho. Jízdenky na městskou dopravu v Kodani začínají na 24 DKK (cca 80 CZK). Pro cestování mezi městy je vhodné využít vlaky, které jsou rychlé a pohodlné, avšak mohou být nákladné, pokud si jízdenky nekoupíte s předstihem.

Vstupné do turistických atrakcí, jako jsou muzea či zámky, se obvykle pohybuje mezi 50–150 DKK (cca 150 – 500 CZK). Pokud plánujete navštívit vícero míst, může se vyplatit pořídit turistickou kartu, která již nabízí slevy a v některých případech i volný vstup.

Pokud chcete jíst venku, jídlo v dánských restauracích je sice kvalitní, ale můžete očekávat vyšší ceny než doma. Večeře v průměrné restauraci může stát 200–500 DKK (650 – 1650 CZK) na osobu. Pokud hledáte levnější variantu, vsaďte na pouliční stánky, nabízející tradiční dánské hot dogy.

Jak je to s dopravou v Dánsku?

Dánsko je země známá svou vysokou úrovní infrastruktury a efektivní dopravou.

Dánská železniční síť je plošně rozsáhlá a spojuje většinu hlavních měst a regionů. Vlaky jsou moderní, pohodlné a většinou jezdí velmi přesně. DSB (Danske Statsbaner) je hlavní železniční společností a nabízí jak vnitrostátní, tak i mezinárodní spoje.

Městské a meziměstské autobusové linky doplňují železniční síť, zvláště v méně přístupných oblastech. Ve městech, jako je Kodaň nebo Aarhus, je systém městské dopravy velmi dobře vyvinutý a spojuje klíčové části města.

V Kodani, kromě autobusů a městských vlaků, městská doprava zahrnuje i metro, což zajišťuje rychlý a pohodlný pohyb po městě.

Dánská silniční síť je výborně udržovaná. Dálnice propojují hlavní města a regiony, a většinou je jejich užívání bezplatné. Výjimkou jsou některé mosty, jako např. Øresundský most spojující Dánsko se Švédskem, kde je nutné zaplatit mýtné. Pro ty, kteří nepřijedou vlastním vozem, je v Dánsku k dispozici řada mezinárodních i místních autopůjčoven.

V neposlední řadě – Dánsko a zejména Kodaň, jsou skutečným rájem pro cyklisty. Městské cyklostezky jsou široké, bezpečné a dobře značené. V mnoha městech lze kola půjčit nebo využít sdílených kol. Pro místní i turisty je kolo často preferovaným způsobem dopravy.

Kolik dní potřebuji na prozkoumaní?

Dánsko je sice relativně malá země, avšak nabízí bohatou paletu kulturních, historických a přírodních atrakcí, takže je jen na vás, co všechno se rozhodnete objevit.

Menší města v Dánsku, jako jsou Aarhus, Odense nebo Aalborg, vám určitě zabere více než 1-2 dny na prozkoumání. Pro Kodaň si naopak vyhraďte minimálně 2-3 dny. Pokud se chcete podívat i na západ a objevit jeho skrytá zákoutí, naplánujte si alespoň 3 dny. A co ostrovy jako Bornholm či Fyn? Pokud toužíte poznat i je, doporučujeme prodloužit cestu alespoň o další 3 dny.

Pokud míříte do Dánska s obytným vozem a přejete si cestu spojit s poznáváním lokální atmosféry, nebo možná i s prací, určitě si vyhraďte pro svůj pobyt minimálně 2 týdny.

Jak se v Dánsku stravovat? Tipy na jídla a pití.

V Dánsku rozhodně nečekejte bohatou tradiční kuchyň s místními delikatesami, jaké mají například v Itálii. Ačkoliv dánská kuchyně nabízí spoustu chutných a unikátních pokrmů, některé z nich mohou návštěvníkům připadat poměrně mastné a těžké. Dost oblíbená je i klasická americká kuchyně v kombinaci s mořskými plody, díky dostupnosti plodů z okolního moře. Pár zajímavých dánských jídel a nápojů, které byste rozhodně měli na svých cestách vyzkoušet:

Smørrebrød: Jde o tradiční dánskou svačinu – chlebovou placku potřenou máslem a obloženou různými ingrediencemi, jako jsou uzené ryby, sýr, vajíčko nebo salámy. Tohle je nutnost!

Frikadeller: Dánské masové kuličky, často podávané s bramborovým salátem. Měkké, chutné a oblíbené jak místními, tak turisty.

Rød pølse: Tradiční dánský hot dog, červený a většinou podávaný s různými omáčkami a cibulí. Ideální pro rychlý oběd.

A co se nápojů a drinků týče:

Akvavit: Tradiční dánský alkoholický nápoj, často považovaný za dánskou verzi vodky, ale s charakteristickou kořeněnou chutí.

Dánské pivo: Dánsko je domovem několika známých pivovarů, z nichž nejznámější je Carlsberg. Určitě ochutnejte místní pivo v některém z mnoha kodaňských pivních barů.

Dánská káva: Dánové milují svou kávu a kávové kultura je v zemi velmi silná. Navštivte některou z kaváren a vychutnejte si kávu s typickým dánským pečivem.

Potřebuji v Dánsku hotovost?

Přestože je Dánsko částí EU, měnou zde je dánská koruna (DKK) a ne euro. I když většina zařízení přijímá karty, některá preferují nebo dokonce umožňují platit pouze nimi. Přesto se doporučuje mít malé množství hotovosti pro návštěvu odlehlých oblastí nebo malých obchodů. Většina turistů v Dánsku však hotovost téměř nepoužívá.

Je v Dánsku pitná voda?

V Dánsku je voda z kohoutku bezpečná a k pití vhodná. Pokud chcete mít ale jistotu, použití filtru vám ji garantuje.

Jak je to v Dánsku s kempovaním?

Co se týče kempů, Dánsko má mnoho dobře vybavených kempů, které nabízejí různé služby, od základních pozemků pro stany, stání pro obytné vozy, až po luxusní chatky. Tyto kempy často disponují moderními toaletami, sprchami, kuchyňskými zařízeními a prádelnami. Vzhledem na vyšší ceny, čekejte i na vyšší poplatky za kempování. Cena za noc pro jedno auto a dva dospělé se pohybuje kolem 250-500 DKK (650-1 500 CZK).

Wild camping, neboli volné kempování, na rozdíl od některých jiných severských zemí, Dánsko nepraktikuje. „Allemannsretten“ (právo na volný pohyb v přírodě) v Dánsku neplatí, což znamená, že volné kempování v přírodě není obecně povoleno. Existují však speciálně vyhrazené oblasti, kde je povoleno kempovat mimo oficiální kempy.

Co se týče služeb ke kempování v obytných vozech, tak většina kempů nabízí stanice pro vyprázdnění odpadních vod a toalet. Je důležité dbát na životní prostředí a vždy vyprazdňovat odpady na určených místech, kterých je v Dánsku hodně. Doporučujeme sledovat Park4night a najít nejbližší.

Nemáš čas na plánování?

Sestavíme ti itinerář přesně na míru. Rychle, přehledně a podle našich osobních zkušeností z cest po celém světě. Již od 1 990 Kč.

Zjistit více

Přečtěte si více

Všechny články

K této zemi zatím nemáme žádné články. Přejít na blog