🇦🇹 Do Rakouska na prodloužený víkend? Objev krásná místa s naším itinerářem zdarma.

menu

Ze Smědavy na Paličník, aneb klidné krásy Jizerských hor

Martin & Tina 06. 12. 2020
Výlety

Jizerské hory skrývají desítky, možná až stovky, nejrůznějších skalních vyhlídek. V dnešním článku se podíváme na jednu z nich – konkrétně tu na vrchu Paličník, která je dobře dostupná ze Smědavy nad Bílým Potokem. Právě Smědava je dobrým výchozím bodem na mnoho míst v okolí, ať už jde o Paličník, Frýdlantské cimbuří či nejvyšší horu Jizerek – Smrk.

Smědava je dobrým výchozím místem nejen svým umístěním, ale i vcelku velkým parkovištěm, kde můžete zaparkovat na celý den za 100 Kč, i se občerstvit v blízké Horské chatě Smědava, kde mají v sezóně velkou nabídku velmi dobrých jídel (například kynuté knedlíky :)). Pojďme se ale vrátit k výletu směrem na Paličník.

Z parkoviště či Horské chaty Smědava se vydáme po zelené hřebenovce směr Černá smědá. Právě u tohoto malého jezírka nás pak čeká první rozcestí, kde to vezmeme vlevo a budeme pokračovat po zelené. Po zhruba 45 minutách chůze narazíme na další rozcestí jménem Předěl. Odtud vede například i cesta na již dříve zmíněný Smrk – my se ale tentokrát vydáme po modré stezce směr Paličník. Právě tato trasa po modré k poslednímu rozcestí před vyhlídkou na Paličníku, nás provede po hřebenech, odkud je krásný výhled na okolní vrchoviny.

Černá Smědá

Bílý Potok

Černá Smědá je menší jezírko nedaleko Smědavy, na které můžete narazit například cestou na nejvyšší horu Jizerských hor, Smrk, případně cestou na vyhlídku Paličník. Jde o jezírko, kterým protéká stejnojmenný potok a které slouží zejména jako turistická křižovatka, a to i v zimních měsících pro běžkaře.

Jezírko jako takové za návštěvu úplně nestojí, je však velmi pěknou zastávkou na cestách po okolí.

Po dalších zhruba 30 minutách dorazíme na rozcestí Pod klínových vrchem, odkud je to na Paličník už jen pár minut chůze. Vyhlídka Paličník je pak dostupná po 2 ne úplně jednoduchých žebřících / schodech, za ten chvilkový adrenalin a námahu to ale opravdu stojí. Jakmile se totiž dostanete na vrchol, otevře se vám výhled na velkou část Jizerských hor, Bílý Potok i nedaleké Polsko.

Vyhlídka Paličník

Bílý Potok

Vyhlídka Paličník, na stejnojmenné skále, patří se svou výškou 944 metrů nad mořem mezi jednu z nejhezčích vyhlídek v celých Jizerských horách. Nabízí totiž nádherný pohled na celé Frýdlantsko i okolí Smědavy. Na vyhlídku, která je ohraničena kovovým zábradlím a nabízí i ikonický kříž, vede hned několik turistických cest. Nejjednodušší cesta na Paličník vede po zelené a modré ze Smědavy, od které je vzdálen zhruba 5 km. Cesta je kombinací asfaltu a prašné cesty a vede například i přes jezírko Černá Smědá.

Alternativou je pak výšlap z obce Bílý Potok, jež vede kolem několika menších vodopádů. Pokud se tedy chcete více zapotit, doporučujeme tuto trasu po žluté od Bartlovy boudy. Paličník pak může být i jednou ze zastávek cestou na nejvyšší horu Jizerských hor – Smrk.

Z Paličníku se dá dále pokračovat například na Smrk či do níže položené obce Bílý Potok – pokud byste tedy vyrazili bez auta a nemuseli se vracet zpět na Smědavu, je právě tato cesta po žluté směr Bartlova bouda jednou z možností. Pokud však budete mít jako hlavní cíl právě Vyhlídku Paličník, čeká vás pravděpodobně i stejná cesta zpět. Nám celý tento výlet zabral lehce přes 2 hodiny a Apple Watch ukazovaly necelých 11 km a převýšení 225 metrů. Celou trasa najdete níže na vložené mapě z Mapy.cz.

Příště se chystáme vyrazit opět ze Smědavy, jen na druhou stranu, a to již na zmíněné Frýdlantské cimbuří, které patří mezi další skvělé vyhlídky v Jizerských horách.

 

Nemáš čas na plánování?

Sestavíme ti itinerář přesně na míru. Rychle, přehledně a podle našich osobních zkušeností z cest po celém světě. Již od 1 990 Kč.

Zjistit více

Přečtěte si také

Všechny články
Cestování

Jak vyfotit polární záři? Tipy na focení fotoaparátem i telefonem

Martin & Tina 20. 02. 2024

CestováníBlog

Kempování v Norsku aneb skutečný příběh divokého kempování s obytňákem

Marty the Van 16. 02. 2024