menu
Itineráře >

To nejlepší z Florencie za jeden den

Tento jednodenní itinerář tě provede tím nejlepším z Florencie. Čeká tě nezapomenutelný den plný dobrého jídla a obrovské porce kultury.

Zobrazit itinerář
Toulky městem
Počet dní

Jednodenní

Doprava

Pěšky

Tempo

Střední tempo

Fyzická náročnost

Střední náročnost

Sezóna

Celoroční

Vhodné pro

Pro všechny

Rozpočet

$$

Navštívených míst

13 míst

Nezáleží, jestli jsi přijel vlakem, autem nebo letadlem, na tuhle prohlídku potřebuješ jenom odpočinuté nohy a dobrou náladu.

V itineráři najdeš nejenom tipy na dobré jídlo, nejlepší památky a atrakce, ale i doporučení na parkování (pokud ho potřebuješ), nejlepší focacciu nebo kafe. Itinerář tak kombinuje vše co Florencie nabízí: jídlo, muzea, sochy, náměstí, katedrály, kostely ale i vyhlídky. Je jenom na tobě jestli si vybereš vše, nebo jen to co máš skutečně rád. Celou trasu máš k dispozici také v Google Maps, což znamená že na plánovaní návštěvy tohoto města už skutečně nic jiného nepotřebuješ.

Piazzale Michelangelo

Půjčení auta

Pokud se chystáš do Florencie z Prahy na obytňáku, půjč si ho z Campiri!

Campiri

S kódem TRVL1500 získáš slevu 1 500 Kč na rezervaci

Zarezervovat

Cestovní pojištění

Štěstí přeje připraveným, a to platí i na cestách. Nenechte nic náhodě a investujte do cestovního pojištění.

Generali Česká pojišťovna

Na cesty po ČR, Evropě i světě. Rychlé online sjednání.

Sjednat

Jak fungují naše doporučení?

Doporučujeme pouze ověřené společnosti a služby, které jsme sami vyzkoušeli. Proklikem a rezervací podpoříte TRVL.cz a jeho další rozvoj.

Den 1

Objevování Florencie

Pokud jsi přijel do Florencie autem, máme pro tebe super tip na parkování svého auta, nebo obytňáku. Pokud jsi ve Florencii bez auta, začni svou prohlídku od prvního místa v itineráři, a to od Baziliky di San Miniato. Doveze tě k ní autobusová linka číslo 12 a 13. Pokud bydlíš v centru, začni prohlídku tam. Náš itinerář vytváří kolečko, takže je v podstatě jedno kde se napojíš :).

Parkování San Miniato

Firenze

Typ

Oficiální parkoviště

Placené

Ano

Parkování přes noc

Dovoleno

Omezení

Ne

Parkování poblíž centra na strategickém místě v okolí atrakcí. Bezpečné stání v zastínění vedle parku, katedrály a náměstí s nádherným výhledem. Doporučujeme parkovat právě zde, protože většinou najdete místo, parkovné je relativně levné vzhledem k poloze a v noci je parkování zdarma. Nejsou zde žádná omezení pro stání camperů nebo delších vozidel. Parkování je možné podél cesty před schody a katedrálou San Miniato al Monte. Pokud nenajdete místo na ulici Via delle Porte Sante, doporučujeme pokračovat k dalšímu kostelu, kde jsou k dispozici další parkovací místa. Večer zde bývá poměrně rušno kvůli krásnému výhledu na Forte San Miniato. V dodávce zde ale můžete strávit noc pohodlně a s použitím špuntů do uší vám již nic překážet nebude.

0,2 km (4 min)

1

Bazilika di San Miniato

Florencie, Toskánsko

Bazilika San Miniato al Monte je jednou z nejvýznamnějších církevních staveb ve Florencii a jedním z nejvýznamnějších příkladů románské architektury v Itálii. Nachází se na vrcholu kopce nad řekou Arno a je považována za jedno z nejlepších míst ve městě k obdivování panoramatu na město.

Bazilika byla postavena na místě, kde byl podle legendy v 3. století popraven svatý Miniato. Stavba byla započata ve 11. století a dokončena v průběhu 13. století.

Jedním z nejvýraznějších prvků baziliky je její mramorová fasáda, která se vyznačuje bohatou výzdobou a architektonickými detaily. Uvnitř najdete nádherné fresky a mozaiky, které zdobí stěny a stropy. Je také známá svou historickou a náboženskou důležitostí.

Tohle místo je ale jedinečné i kvůli schodům a výhledu na město. Najdete tady hodně lidí a to zejména večer, kdy sledují západ slunce. Pokud máte cestu kolem, jednoznačně stojí za to se na místě zastavit. Z baziliky je to taky kousek k náměstí Piazzale Michelangelo.

Po zaparkování svého auta před bazilikou doporučujeme udělat pár hezkých fotek Florencie, která se před vámi otevře. Rána jsou u baziliky klidná, a proto je toto místo naší první zastávkou v tomto itineráři.

0,6 km (9 min)

2

Piazzale Michelangelo

Florencie, Toskánsko

Náměstí Piazzale Michelangelo je velké náměstí s parkováním nabízející ohromující výhledy na město s výjimečnou atmosférou.  Na samotném náměstí můžete najít trhy s oblečením, krásné výhledy, několik barů a možnosti občerstvení, schody na kterých při západu slunce sedí lidi, pozorují slunce a poslouchají pouličních umělců.

Piazzale Michelangelo byl postaven v druhé polovině 19. století a navrhl ho slavný florentský architekt Giuseppe Poggi. Název získal podle Michelangela Buonarrotiho, jednoho z největších umělců renesance, jehož díla zanechala nevymazatelnou stopu ve Florencii.

Piazzale Michelangelo je situováno na návrší jižně od řeky Arno, což umožňuje úchvatné výhledy na Florencii a její okolí. Na náměstí se nacházejí repliky některých nejslavnějších soch Michelangela, jako je David, a dalších významných sochařských děl.

Stejně jako u předchozí zastávky, náměstí Michelangelo je ráno většinou klidnější. Využij toho na pořízení fotografií nebo prohlídku jednotlivých soch a stánků. Večer se budeš skrze tohle místo vracet k autu, a to je ideální čas na sledování západu slunce a poslechu hudby od pouličních hudebníků.

0,3 km (5 min)

3

Giardino delle Rose

Giardino delle Rose, Viale Giuseppe Poggi, Florence, Metropolitan City of Florence, Italy

Krásný park s botanickou zahradou a ikonickým výhledem na Florencii. Kromě výhledu tady objevíš 350 druhů starověkých růží a celkem tisíc botanických druhů. Otevřeno je každý den v roce kromě Vánoc a Nového roku od 9:00 do západu slunce. Pro tebe to bude znamenat taky příjemné zpestření cestou z náměstí Michelangelo směrem do centra. Kromě drobného občerstvení a skvělého baru, ve kterém se doporučujeme osvěžit, jsou k dispozici i čisté placené toalety. V areálu je taky možnost se připojit k bezplatné Wi-Fi. Vstup je bezplatný a můžete sem i s pejskem.

Bar Giardino delle Rose

Firenze • $$

Jednoduché občerstvení v zahradách delle Rose. Bar představuje menší kiosek se slunečníky a vnějším posezením, s krásným výhledem a jedinečnou atmosférou. Na rychlé osvěžení doporučujeme Lemoncello Spritz nebo typickou granitu.

Tímhle parkem a kolem baru budeš přecházet i na své cestě zpátky k autu nebo k západu slunce na náměstí Michelangelo. Pokud tedy nestihneš otevření baru nebo nebudeš mít jednoduše chuť, nezoufej – při západu chutná drink ještě o něco lépe!

1,6 km (22 min)

4

Palác Pitti a Giardino di Boboli

Palácio Pitti, Piazza de' Pitti, Florence, Metropolitan City of Florence, Italy

Palác Pitti, kdysi sídlo vévodů toskánských, je impozantním příkladem renesanční architektury ve Florencii. Nachází se na jižním břehu řeky Arno a sloužil jako rezidence pro významné florentské rodiny, včetně Medicejských. Dnes je Palác Pitti domovem několika významných uměleckých sbírek a galerií. Giardino di Boboli jsou rozsáhlými zahradami, které jsou součástí areálu Paláce Pitti, ale jsou i samostatnou atrakcí. Pokud chcete vidět umělecké kolekce, muzea a zahrady Boboli, které jsou součastí paláce, se musí mimo dětí a studentů platit vstupné. Kombinované vstupné vás vyjde na 22 €. Více podrobností ohledně vstupného naleznete zde. Pokud nejste úplný fanoušek muzeí a uměleckých děl, můžete palác obdivovat i zvenčí, odkud vás překvapí zejména svou velikostí.

0,2 km (3 min)

Ditta Artigianale caffé

Firenze • $$

Chcete si trochu odpočinout od lidí a rušné Florencie? Jednoznačně doporučujeme tuhle klidnou kavárnu kousek od paláce Pitti. K dispozici je široký výběr sladkého i slaného pečiva, výborná káva a velmi chutný brunch nebo dokonce oběd. Takže si můžete vybrat i něco jiného než klasický italský croissant. Pokud potřebujete vyřídit nějaké pracovní věci nebo naplánovat zbytek vaší dovolené, je to také skvělé místo, kde můžete v klidu pracovat na rychlé wifi zdarma.

0,2 km (3 min)

5

Ponte Vecchio

Florencie, Toskánsko

Ponte Vecchio je jedním z nejslavnějších mostů ve Florencii a jedním z nejikoničtějších symbolů tohoto města. Jeho historie sahá až do středověku, ačkoli most, který stojí dnes, je výsledkem rekonstrukcí po povodních a požárech.

Jednou z nejcharakterističtějších vlastností Ponte Vecchio jsou obchody a butiky, které se táhnou po jeho délce. Tyto obchody jsou tradičně spojeny s prodejem šperků, zejména zlatnických výrobků, což dává mostu zvláštní atmosféru a přitahuje mnoho návštěvníků z celého světa.

Ponte Vecchio překračuje řeku Arno a spojuje historické části Florencie mezi oblastmi Oltrarno a Centro Storico. Z mostu je krásný výhled na řeku a okolní architekturu, včetně paláců a kostelů.

Historicky byl Ponte Vecchio místem, kde se prodávalo maso, ale v 16. století byly všechny masné obchody odstraněny a nahrazeny zlatnickými dílnami, což mělo za cíl snížit zápach na mostě. Tato změna přispěla k vytvoření jedinečného charakteru mostu, který má dodnes.

Připrav se na to, že na mostě bude pořádně rušno. Davům turistů je skutečně obtížné se vyhnout. Zastav se taky na vyhlídkových bodech uprostřed mostu na pořízení hezkých fotek.

0,2 km (3 min)

6

Galerie Uffizi

Galerie Uffizi, Piazzale degli Uffizi, Florence, Metropolitan City of Florence, Italy

Galerie? Ano prosím a hned jedna z nejvýznamnějších uměleckých galerií na světe. Tato impozantní galerie je známá svou rozsáhlou sbírkou uměleckých děl z různých období a škol, zejména renesance a baroka. V galerii Uffizi můžete najít obrazy a sochy některých z největších umělců v historii, včetně Michelangela, Leonarda da Vinciho, Botticelliho, Raffaela a Tiziana. Mezi nejznámější díla patří „Narození Venuše“ od Botticelliho, „Madona s dítětem“ od Filippina Lippiho a „Portrét vévody a vévodkyně z Urbina“ od Piera della Francescy. I když nejsi fanouškem umění, tahle galerie za to skutečně stojí a zanechá dojem. Architektura oblouků je krásna i zvenčí a můžeš zde pořídit krásné fotografie. Vstupenka pro dospělého se pohybuje kolem 25 € v závislosti na sezóně. Více podrobností ohledně vstupného naleznete zde. Lístky doporučujeme zakoupit online.

1,9 km (9 min)

7

Piazza della Repubblica

Florencie, Toskánsko

Piazza della Repubblica, v samém centru Florencie patří mezi jedno z nejživějších a nejcharakterističtějších míst města.

Historie Piazza della Repubblica sahá až do antiky, kdy zde stálo římské fórum, centrum veřejného života ve starověké Florencii. Nicméně dnešní podoba náměstí je výsledkem velké rekonstrukce, která proběhla v 19. století pod vlivem urbanistických změn spojených se sjednocením Itálie. Centrem náměstí je impozantní Arco di Trionfo, triumfální oblouk postavený na počest sjednocení Itálie.

Piazza della Repubblica je taktéž živým kulturním centrem Florencie. Jeho okolí je plné historických kaváren, restaurací a butiků. Místní i turisté sem chodí nejen kvůli dobrému jídlu a pití, ale také kvůli atmosféře, která dýchá historií a tradicí.

Pravidelně se zde také konají kulturní události, pouliční vystoupení a festivaly, které přinášejí do náměstí ještě větší život. Často se tady můžete setkat i s místními umělci, poslouchat živou hudbu nebo se jednoduše ponořit do atmosféry města.

Piazza della Repubblica je také známá svými trhy a obchody, které nabízejí širokou škálu produktů. Každý den zde probíhá trh, kde místní obchodníci nabízejí čerstvé potraviny, řemeslné výrobky, suvenýry a další zboží. Pro milovníky nakupování je toto náměstí ideálním místem k objevování autentických toskánských produktů a suvenýrů.

Pokud sis užil atmosféru náměstí, doporučujeme se stavit také ve slavné kavárně Gilli na kafe a něco dobrého na zub. Malé občerstvení se bude na zbytek programu hodit.

Caffé Gilli

Firenze • $$

Elegentná kavárna s historií a ještě lepším výhledem a posezením přímo u náměstí republiky. Interiér kavárny je skutečným zážitkem, který vás provede časem. K dispozici jsou také moc dobré dortíky a široký výběr různých koláčků. Doporučujeme si sednout venku a nasát ještě zbytek atmosféry z náměstí.

0,2 km (3 min)

8

Santa Maria del Fiore

Florencie, Toskánsko

Santa Maria del Fiore, známá také jako Florentská katedrála, je jednou z nejvýznamnějších a nejkrásnějších katedrál na světě. Její impozantní kupole, navržená slavným architektem Filippem Brunelleschim, je jedním z nejvýznamnějších technických a architektonických úspěchů své doby. Svou pompézností symbolizuje bohatství a umění renesanční Florencie.

Stavba katedrály začala v roce 1296 na místě starší baziliky Santa Reparata a trvala několik století, než byla dokončena. Katedrála kombinuje prvky románského, gotického a renesančního stylu, což dává její architektuře jedinečný, poutavý vzhled.

Katedrála je zdobena mnoha uměleckými díly, včetně maleb, soch a vitráží, které pocházejí z různých období a uměleckých směrů. Jedním z nejvýznamnějších uměleckých děl uvnitř katedrály je freska Poslední soud od Giotta di Bondone. Florentská katedrála je také známá svou slavnou kamennou fasádou, která je bohatě zdobena mramorem a barevnými obklady. Tato fasáda je považována za jedno z nejvýznamnějších děl gotické architektury.

Kromě toho je Florentská katedrála obklopena dalšími významnými stavbami, jako je baptisterium San Giovanni a zvonice Giotto, které tvoří jedinečný komplex historických památek.

Celkově je Santa Maria del Fiore jedním z nejvýznamnějších historických a náboženských památek ve Florencii a nezbytnou zastávkou pro každého návštěvníka tohoto italského města. Její krása a historický význam ji činí jedním z nejžádanějších turistických cílů v Toskánsku a celé Itálii.

0,4 km (6 min)

9

Piazza della Signoria

Florencie, Toskánsko

Piazza della Signoria je podle nás jedno z nejhezčích náměstí ve Florencii, které je místem bohaté historie, umění a politiky. Toto náměstí, obklopené významnými historickými budovami a sochami, je nejen symbolickým místem setkávání, ale také důležitou kulturní a turistickou destinací.

Piazza della Signoria má kořeny sahající až do středověku, kdy zde stálo starověké fórum Florentie. Nicméně, náměstí získalo svou dnešní podobu v období renesance a baroka, kdy zde vzkvétala kultura a umění. Centrem náměstí dominuje Palazzo Vecchio, impozantní palác ve florentském renesančním stylu, který sloužil jako sídlo florentských vládců.

Náměstí je přirozeným centrem kulturního života ve Florencii. Okolo náměstí se nachází muzea, galerie, historické paláce a kostely. Mezi nejvýznamnější umělecká díla patří sochy jako je slavný Michelangelův David nebo bronzový Perseus od Benvenuta Celliniho.

Náměstí je také obklopeno historickými kavárnami, restauracemi a obchody, které nabízejí autentické toskánské jídlo a produkty. Pravidelně se zde konají kulturní akce, včetně koncertů, divadelních představení a festivalů.

Piazza della Signoria byla v průběhu staletí svědkem významných politických událostí a setkání. Nachází se zde Florentská radnice, která sloužila jako centrum městské správy a politického života. Náměstí bylo také místem veřejných shromáždění a projevů politické moci.

V okolí katedrály a náměstí se dají objevovat a navštívit i jiné místa, jako kostely, nebo galerie které mohou být součastí, nebo jako samotné budovy. Je jenom na vás jestli se rozhodnete jít dovnitř, platit vstupné, nebo se jenom pokochat z venčí. I když se vám už krátí čas, doporučujeme vždy alespoň vedle památky projít. I již z toho budete mít nezapomenutelný zážitek.

0,2 km (3 min)

All’Antico Vinaio

Firenze • $$

All’Antico Vinaio je unikátní prodejna sendvičů ve Florencii v blízkosti Piazza della Signoria, což z nej delá skvělou volbu pro občerstvení v centru města. Místo nejlépe poznáte kvůli tomu, že pravděpodobně uvidíte frontu, která je pro toto místo známka jeho popularita a kvality. Když se dostanete na řadu, budete překvapeni, jak rychle obsluha pracuje, aby vám připravila sendvič přesně podle vašich přání. Menu je jednoduché, ale vybere nebo nakombinujete si skutečně každý. K dispozici jsou různé druhy chlebů a náplní, jako je tradiční toskánská saláma, sýry, pesto, zelenina a další lahůdky. Velikost sendvičů je ohromující, což znamená, že budete mít hodně chutných kousků, abyste zahnali hlad na celý den. A když ochutnáte první kousek, pochopíte, proč je toto místo tak oblíbené.

0,8 km (11 min)

10

Santa Croce

Santa Croce, Florence, Metropolitan City of Florence, Italy

Santa Croce je významným kostelem ve Florencii, který je známý jako pohřebiště mnoha významných osobností, včetně Michelangela, Galilea a Machiavelliho. Kostel je významným příkladem gotické architektury a domovem mnoha uměleckých děl, včetně fresky Vasariho, která zobrazuje život sv. Františka. Prohlídka kostela Santa Croce ve Florencii je placená. Vstupné se liší v závislosti na věku návštěvníka a v tom, zda si zvolíte běžnou vstupenku nebo tu s přístupem do vybraných částí kostela, jako jsou kaple a krypta. Více informací ohledně vstupného naleznete zde.

1,3 km (18 min)

Že si ještě nezkusil gelato? Jasně! Na to ve Florencii nesmíš zapomenout. Pokud dostaneš na zmzrku chuť, kup si ji kdekoliv po cestě. Je skutečně malá šance, že bys nenarazil na dobrou. Pokud ale nechceš nic riskovat zkus náš tip, po cestě zpátky k autu.

Il Gelato di Filo

Firenze • $$

Malá, skvělá zmrzlinárna na malém náměstí Piazzeta di San Miniato. Prodávají tady skvělou zmrzlinou a zároveň se vyhnete davům turistů a budete si jí moct vychutnat nerušeně a v klidu. Doporučujeme ovocní sorbet a to zejména mango.

Teď už tě čeká jenom cesta zpátky do kopce na náměstí, ke katedrále a zpátky k autu. Jak jsme zmiňovali dříve, můžeš se po cestě zastavit na stejných místech jako po cestě do města, užít si drink či západ slunce.

0,5 km (8 min)

11

Giardino delle Rose

Giardino delle Rose, Viale Giuseppe Poggi, Florence, Metropolitan City of Florence, Italy

Bar Giardino delle Rose

Firenze • $$

Jednoduché občerstvení v zahradách delle Rose. Bar představuje menší kiosek se slunečníky a vnějším posezením, s krásným výhledem a jedinečnou atmosférou. Na rychlé osvěžení doporučujeme Lemoncello Spritz nebo typickou granitu.

0,2 km (5 min)

12

Piazzale Michelangelo

Florencie, Toskánsko

Náměstí Piazzale Michelangelo je velké náměstí s parkováním nabízející ohromující výhledy na město s výjimečnou atmosférou.  Na samotném náměstí můžete najít trhy s oblečením, krásné výhledy, několik barů a možnosti občerstvení, schody na kterých při západu slunce sedí lidi, pozorují slunce a poslouchají pouličních umělců.

Piazzale Michelangelo byl postaven v druhé polovině 19. století a navrhl ho slavný florentský architekt Giuseppe Poggi. Název získal podle Michelangela Buonarrotiho, jednoho z největších umělců renesance, jehož díla zanechala nevymazatelnou stopu ve Florencii.

Piazzale Michelangelo je situováno na návrší jižně od řeky Arno, což umožňuje úchvatné výhledy na Florencii a její okolí. Na náměstí se nacházejí repliky některých nejslavnějších soch Michelangela, jako je David, a dalších významných sochařských děl.

0,6 km (10 min)

13

Bazilika di San Miniato

Florencie, Toskánsko

Bazilika San Miniato al Monte je jednou z nejvýznamnějších církevních staveb ve Florencii a jedním z nejvýznamnějších příkladů románské architektury v Itálii. Nachází se na vrcholu kopce nad řekou Arno a je považována za jedno z nejlepších míst ve městě k obdivování panoramatu na město.

Bazilika byla postavena na místě, kde byl podle legendy v 3. století popraven svatý Miniato. Stavba byla započata ve 11. století a dokončena v průběhu 13. století.

Jedním z nejvýraznějších prvků baziliky je její mramorová fasáda, která se vyznačuje bohatou výzdobou a architektonickými detaily. Uvnitř najdete nádherné fresky a mozaiky, které zdobí stěny a stropy. Je také známá svou historickou a náboženskou důležitostí.

Tohle místo je ale jedinečné i kvůli schodům a výhledu na město. Najdete tady hodně lidí a to zejména večer, kdy sledují západ slunce. Pokud máte cestu kolem, jednoznačně stojí za to se na místě zastavit. Z baziliky je to taky kousek k náměstí Piazzale Michelangelo.

Konec tvého dne si nejlépe užiješ při pohledu na západ slunce nad Florencií za hudby pouličních umělců. Ideálními místy jsou právě schody při náměstí nebo bazilice. Pak už tě jenom čeká auto na dosah ruky na případný přesun Toskánskem.

0,8 km (2 min)

Parkování San Miniato

Firenze

Typ

Oficiální parkoviště

Placené

Ano

Parkování přes noc

Dovoleno

Omezení

Ne

Parkování poblíž centra na strategickém místě v okolí atrakcí. Bezpečné stání v zastínění vedle parku, katedrály a náměstí s nádherným výhledem. Doporučujeme parkovat právě zde, protože většinou najdete místo, parkovné je relativně levné vzhledem k poloze a v noci je parkování zdarma. Nejsou zde žádná omezení pro stání camperů nebo delších vozidel. Parkování je možné podél cesty před schody a katedrálou San Miniato al Monte. Pokud nenajdete místo na ulici Via delle Porte Sante, doporučujeme pokračovat k dalšímu kostelu, kde jsou k dispozici další parkovací místa. Večer zde bývá poměrně rušno kvůli krásnému výhledu na Forte San Miniato. V dodávce zde ale můžete strávit noc pohodlně a s použitím špuntů do uší vám již nic překážet nebude.

Doufáme, že jsi si výlet užil a jsi pořádně utahaný, stejně jak jsme byli my. Věříme, že objevování Florencie stálo za to. Nezpomeň nám dát vědět co se ti líbilo nejvíc.

Celá prohlídka v Google maps

Zde nalezneš link na uložené místa a celou trasu na Google maps.

Fanoušek fotbalu?

Pokud ano, doporučujeme navštívit stadion a zápas Fiorentiny! My se jdeme podívat pokaždé. Stadion má skvělou atmosféru, je akorát velký a fanoušci Fiorentiny patří mezi ty nejlepší. Lístky můžeš jednoduše zakoupit zde.

Fiorentina

Další itinerář

To nejlepší z Florencie za jeden den () je jedním z itinerářů, které TRVL.cz nabízí. Každý itinerář nabízí přehledný popis jednotlivých dní, včetně interaktivní mapy či praktických informací. Kromě itinerářů trvl.cz nabízí i blog, podrobné průvodce destinacemi, například Island, Norsko či Madeira.