🇦🇹 Do Rakouska na prodloužený víkend? Objev krásná místa s naším itinerářem zdarma.

menu
Itineráře >

Šumava na prodloužený víkend s obytňákem

Tento itinerář vám nabídne tipy na krásná místa pro dovolenou a bezpečné kempování, společně s tipy na procházky a treky, objevování měst i skvělé občerstvení, a to vše pohodlně z vašeho domova na čtyřech kolech.

Odemknout za 99 Kč Zjistit více
KempováníVíkendový únik
Počet dní

4 dny

Doprava

Obytný vůz

Tempo

Střední tempo

Fyzická náročnost

Střední náročnost

Sezóna

Jaro - podzim

Vhodné pro

Pro všechny

Rozpočet

$$

Navštívených míst

10 míst

Tento podrobný itinerář na 4 dny vás provede téměř celou oblastí Šumavy, kde po cestě objevíte známá i méně známá místa, z nichž budete mít ze Šumavy skvělý a autentický zážitek. Čekají vás 2 delší treky s podrobnou mapou, které si můžete přizpůsobit svým časovým možnostem, kratší procházky po zajímavých a typických šumavských rašeliništích, a dokonce stihnete navštívit i krásné vyhlídky.

Místa ve Šumavském itineráři

V tomto itineráři si každý najde to své, ať už jde o prohlídku krásného hradu Kašperk, šumavskou přírodu nebo architekturu městeček v této oblasti. Na tom správném dobrodružství nemůže chybět ani výborné jídlo, a proto vám přinášíme několik ověřených tipů na kavárny, moderní bistra nebo i tradiční klasiku na každý den.

Místa ve Šumavském itineráři

Tuto cestu absolvujete ve vašem obytňáku. Je jedno, jestli se jedná o menší auto ve kterém máte spacáky, o upravenou obytnou přestavbu nebo o pojízdný dům na čtyřech kolech. Tipy na noční parkování jsou 100 % bezpečné a na noční parkování jsou specificky upraveny. Zažijete 3 různé typy „ubytování“ pro vašeho pojízdního miláčka a to stellplatz, neboli karavanové stání s možností připojení k elektřině, stání v tábořišti obklopeném přírodou a jeden z nejlepších kempů na Šumavě s luxusním vybavením.  V podvečer budete mít dostatek času si užít i své kempovací stání a splynout s přírodou, což společně se značnými finančními úsporami, je jednou z největších výhod cestování v obytňáku. Nudit se tedy určitě nebudete.

Kempování Šumava

Půjčení auta

Pokud nemáte svého bydlíka, půjčte si jednoho! Prodloužené víkendy jsou ideálním začátkem objevování vanlife životního stylu.

Campiri

S kódem TRVL1500 získáš slevu 1 500 Kč na rezervaci.

Zarezervovat

Cestovní pojištění

Štěstí přeje připraveným, a to platí i na cestách. Nenechte nic náhodě a investujte do cestovního pojištění.

Generali Česká pojišťovna

Na cesty po ČR, Evropě i světě. Rychlé online sjednání.

Sjednat

Jak fungují naše doporučení?

Doporučujeme pouze ověřené společnosti a služby, které jsme sami vyzkoušeli. Proklikem a rezervací podpoříte TRVL.cz a jeho další rozvoj.

Den 1

Kašperské hory a hrad Kašperk

Pokud vyjíždíte odkudkoli, doporučujeme dorazit na Šumavu, přesněji do oblasti Krušných hor, nejpozději kolem oběda, abyste měli dostatek času na prozkoumání celého programu v itineráři. Nejdříve nás čeká prohlídka krásného hradu Kašperk a procházka jeho okolím, zastávka ve městečku Krušné hory s občerstvením ve výtečném bistru. Následně se přesuneme na pěknou vyhlídku nad Krušnými horami a poté do malé vesničky Kvilda v srdci Šumavy, kde si můžete odpočinout, nasvačit a najít místo pro divoké parkování na první noc.

1

Hrad Kašperk

Kašperské hory

Hrad Kašperk se tyčí vysoko nad krajinou Šumavy, konkrétně v okrese Klatovy v Plzeňském kraji. Je to nejvýše položený královský hrad v České republice a jeho historie sahá až do roku 1356, kdy byl založen císařem Karlem IV. jako strážní pevnost chránící zlatonosné oblasti a obchodní cesty.

Návštěva Kašperka je zážitkem nejen díky středověké architektuře a historii, kterou skrývá. Okolní příroda Šumavy je dechberoucí a nabízí mnoho možností k procházkám a turistickým výletům. Hrad je obklopen hustými lesy a lukami, kde můžete pozorovat místní zvěř. Je to proto ideální místo pro milovníky přírody a historie.

Pokud plánujete rodinný výlet, děti budou nadšené z objevování tajných koutů hradu a slyšet příběhy o rytířích a legendách, které se vážou k tomuto místo. Některé cesty vedoucí k hradu jsou zpevněné, což usnadňuje přístup i pro rodiny s kočárky. Pejsci jsou taky vítání až na výjimku prohlídek. Te se konají pravidelně během otevírací doby. Pro víc informací mrkněte zde.

V okolí hradu najdete také několik penzionů a restaurací, kde můžete ochutnat místní šumavské speciality a odpočinout si po náročném dni plném dobrodružství. Doprava na Kašperk je snadná – můžete sem přijet autem a parkovat v blízkosti dole u parkoviště, nebo využít místních autobusových spojení.

V areálu nádvoří hradu, kam máte vstup zdarma, jsou k dispozici čisté toalety a mnoho laviček k odpočinku či občerstvení.

Parkování Kašperk

Kašperské Hory

Typ

Oficiální parkoviště

Placené

Ano

Parkování přes noc

Dovoleno

Omezení

Ne

Asfaltové parkoviště přímo pod hradem Kašperk. Z parkoviště je to k hradu pěšky jen 15-20 minut a procházka je skutečně krásná. Parkoviště je dostatečně velké pro osobní vozy, obytné vozy i autobusy. Je možné zakoupit parkovací lístek na 24 hodin za 60 Kč. Platba je možná mincemi, bankovkami či kartou. Naproti parkovišti najdete vynikající restauraci v penzionu Rychta na Račánku. V okolí je mnoho možností i pro jiné pěší procházky.

Hradní gril

Kašperské Hory • $

Přímo na nádvoří hradu Kašperk se nachází stánek s občerstvením, který má dvě části. U prvního stánku si můžete objednat jídlo a pití, přičemž dostanete elektronický terčík s číslem. Jakmile je jídlo připraveno v druhém stánku, terčík se rozbliká. Nabídka zahrnuje grilované pokrmy a pití. Ceny jsou přijatelné. V areálu je k dispozici čisté WC, zastřešené posezení i další dřevěné stoly s lavicemi. Pozor, otevřeno jenom během návštěvních hodin hradu. Pokud máte hlad na procházce kolem hradu, doporučujeme toto místo pro občerstvení.

První zastávkou na vaší cestě je hrad Kašperk, který má své nádherné nádvoří otevřené denně kromě pondělí a v závislosti na sezóně do 16:00 nebo 18:00 hodin. Na hrad vede z parkoviště krásná procházka šumavskou krajinou po vyznačené trase. Z parkoviště vám to nahoru k hradu zabere kolem 15-20 minut. Cestou zpátky doporučujeme trasu prodloužit na Pustý hrádek a Zámecký vrch. Tenhle trek je dlouhý něco víc než 4 km a zvládnete jej za hodinku a půl.

5,4 km (9 min)

Parkování Kašperské hory

Kašperské Hory

Typ

Oficiální parkoviště

Placené

Ano

Parkování přes noc

Zakázáno

Omezení

Ne

Placené parkoviště na malém náměstí přímo v centru městečka. Ve skvělý docházkové vzdálenosti ke všemu co potřebujete. V blízkosti také veřejné toalety.

0,2 km (2 min)

2

Kašperské hory

Kašperské Hory, Czechia

Ve městečku Kašperské Hory můžete zažít mix kulturních zážitků. Procházky historickým centrem nabízí možnost obdivování dobře zachovaných budov, které odrážejí bohatou historii této oblasti. Můžete také navštívit místní muzeum Šumavy, kde se dozvíte více o historii a kultuře regionu. V létě a na jaře se v Kašperských Horách konají různé kulturní akce, festivaly a koncerty, které oživují město. Pro milovníky umění je zde několik galerií s výstavami místních i mezinárodních umělců. Pokud máte hlad, zavítejte do některé z tradičních českých restaurací, do kašperského pivovaru nebo do moderních kaváren nabízejících skvělé kafe a dortíky. Nedaleko se nachází také Šumavské lázně, pokud byste měli chuť na nějakou tu ozdravnou proceduru.

0,6 km (2 min)

Parkování ski areál Kašperské hory

Kašperské Hory

Typ

Oficiální parkoviště

Placené

Ne

Parkování přes noc

Zakázáno

Omezení

Ne

Parkování při Ski areálu Kašperské hory. Dostatek místa pro osobní nebo obytní vozy, kousek od lyžařských vleků a turistických stezek.

3

Vyhlídkové místo Amálino údolí

Vyhlídka Amálino údolí, Kašperské Hory, Czechia

Nádherné místo v okolí Zlatého potoka. Ve svazích, na cestě kolem důlních štol, je možné vidět pozůstatky středověké těžby zlata. Les v tomto okolí je skutečně krásný a nenarazíte zde na tuny turistů. Doporučujeme vzít také své domácí miláčky, pokud nějaké sebou máte. Trasa z parkoviště na vyhlídku vám zabere necelou hodinu a půl, na které zdoláte něco víc než 4 km. Trasa se dá také podniknout přímo z parkoviště centra Kašperských Hor, jen si ji trochu prodloužíte, takže je to na vás, jakou možnost si vyberete.

15,5 km (23 min)

4

Vlčí výběh Srní

Srní

Vlčí výběh Srní patří mezi nejnavštěvovanější místa na Šumavě. A není divu – jde totiž o krásnou stezku v přírodě, v rámci které můžete z 300 metrů dlouhé a 3 – 4 metry vysoké lávky vidět hned několik vlků v rámci jejich smečky. Pohled na vlky v jejich „přirozeném“ prostředí je až dech beroucí a rozhodně stojí za návštěvu.

Do vlčího výběhu v Srní mají psi vstup zakázán, využít však lze psí kotce u informačního centra.

Ubytování v okolí

V oblasti Srní a obecně Šumavy se nachází mnoho krásných možností, kde se ubytovat. Příkladem mohou být:

15,8 km (20 min)

Stellplatz Kvilda

Kvilda

Typ

Stellplatz

Placené

Ano

Parkování přes noc

Dovoleno

Omezení

Ne

Karavanové stání, neboli stellplatz v centru vesničky Kvilda. Hned vedle potravin, skvelého rchlého občerstvení Wild Burgers s burgry, restaurací, pekáren, kaváren nebo dokonce pivovaru. Platba on-line přes webové stránky, na místě přes QR kód, nebo v bistru. Na místě je k dispozici k doplnění pitná voda nebo výlevka na chemické WC. Celoroční provoz a místo pro 10 obytných vozů. Většinou je tady dostatek místa i když přijedete pozdě večer. Placené ale 100 % bezpečné místo na strávení noci s vaším obytňákem s připojením k elektřině a velice příjemným majitelem. Letní sezóna (1.4. – 30.9.) = 400,- Kč/ noc. Zimní sezóna (1.10. – 31.3.) = 600,- Kč/ noc.

Tohle karavanové stání je vaším útočištěm na první noc. I pokud přijedete později a není zrovna víkend v největší sezóně, místo byste si měli bez problému najít. K dispozici je také připojení k elektřině a možnost doplnit čerstvou pitnou vodu, takže vám tady chybět nebude nic. Pokud bude ještě otevřeno, doporučujeme doplnit zásoby potravin vedle v obchůdku nebo doplnit síly v nedalekých restauracích, kterých je tady opravdu hodně.

Odemkni si celý itinerář a získáš

  • Podrobný plán den po dni s mapou

  • Tipy na ubytování, jídlo i parkování

  • Praktické informace a tipy co si zabalit

  • Slevu 20 % na itinerář na míru Pouze pro členy TRVL+

Přejít k platbě

Pro zobrazení praktických informací, jako například co si zabalit s sebou, na co si dát pozor apod., je nutné itinerář odemknout.

Další itinerář

Šumava na prodloužený víkend s obytňákem () je jedním z itinerářů, které TRVL.cz nabízí. Každý itinerář nabízí přehledný popis jednotlivých dní, včetně interaktivní mapy či praktických informací. Kromě itinerářů trvl.cz nabízí i blog, podrobné průvodce destinacemi, například Island, Norsko či Madeira.