Polární záře je fenomén, který poslední roky pravidelně vídáme v zimních měsících na sociálních sítích a nutno říct, že jde opravdu o nádherný přírodní úkaz. A to zejména na fotografiích, protože právě na fotkách z telefonu či fotoaparátu polární záře pořádně vynikne. To však neznamená, že byste ji prostým okem měli problém vidět – jen prostě není tak zářivé výrazná, jako právě na fotografiích.
Obecné tipy
Obecných tipů pro sledování záře je hned několik, v tomto článku se podíváme na ty nejdůležitější z nich.
- Lokalita – polární záře je viditelná jen na několika místech na zemi. Jde o místa, která jsou položená kolem a nad polárním kruhem. Jmenovitě jde například o Laponsko ve Finsku a Švédsku, Norsko, Island, Aljašku či Rusko. V posledních letech se záře dostala i blíže vzdálených destinací, objevila se v menší míře dokonce i v České republice.
- Sezóna – obecně platí, že pro sledování polární záře je potřeba naprostá tma. Té se ve výše zmíněných lokalitách dočkáme převážně v zimních měsících, sezóna je však o něco delší – od začátku září do začátku dubna máte dobrou šanci, že tuto show na obloze uvidíte.
- Jasná obloha – abyste měli vůbec šanci polární záři vidět, hlavním předpokladem je jasná nebo alespoň polojasná obloha. Přes mraky, a to zejména ty nižší, nic neuvidíte.
- Trpělivost – polární záře je ojedinělým jevem, který se těžko předvídá. Existují různé předpovědi, i tak ale není nic zaručené a je zapotřebí trpělivosti. Připravte se tedy i několika hodinové čekání – často ve velké zimě. A připravte se také na případné zklámání.
- KP Index – jednou z předpovědí, kterou je dobré sledovat, je tzv. KP Index. Jde o ukazatel sluneční aktivity, která má přímý vliv na intenzitu polární záře. Čím vyšší číslo, tím silnější záře. Alespoň něco málo viditelné bývá zhruba při indexu 3, pokud uvidíte předpověď s 5 a více, budete mít velké štěstí.
- Sledujte obzor i oblohu nad sebou – polární záře je často viditelná buď přímo na obzoru, výjimkou není ani její aktivita přímo nad vašimi hlavami. Sledujte proto obojí, každý pohled je dechberoucí.
- Očekávání vs. realita – tak, jako to bývá obecně u sociálních sítí, ne vše co vidíte na hezkém obrázku odpovídá realitě. To stejné platí i pro polární záři. Středně silná polární nemusí být tak dobře viditelná prostým okem, rozhodně ne tak zářivě zelená či růžová.
Jak vyfotit polární záři telefonem?
Dnes snad každý u sebe nosí telefon, i proto se nabízí polární záři fotit právě tímto zařízením. Ve výsledku je to nejvíce pohodlný způsob, na který nepotřebujete nic extra speciálního. V případě focení telefonem totiž stačí mít aktivní noční režim – čím více vteřin, tím lépe – a alespoň trochu pevné ruce.
Telefon navíc slouží dobře jako „hledač“ záře, fotoaparát totiž záři vcelku výrazně zesiluje a několikrát se nám při lovu záři osvědčilo oblohu sledovat právě přes displej telefonu. Toto platí zejména při nižším KP Indexu, kdy záře nemusí býti tak „zářivá“.
Jak vyfotit polární záři fotoaparátem?
Oproti focení telefonem je na focení záře pomocí fotoaparátu zapotřebí manuální nastavení i základní příslušenství.
- Stativ – tím úplně nejzákladnějším příslušenstvím je stativ. Jelikož si na fotoaparátu budete muset nastavit delší čas (expozici), věřte mi, že foťák v ruce neudržíte. Stativ stačí i nějaký menší, nemusí jít nutně o obří stativ za několik tisíc korun. Využít jej můžete i v případě focení telefonem.
- Dálková spoušť či samospoušť – jelikož v případě focení polární záře může i sebemenší pohyb fotoaparátu výslednou fotografii pokazit, je potřeba se vyhnout jakémukoli pohybu. Tím může být i stisk spouště, proto doporučujeme fotoaparát buď ovládat dálkově (např. přes mobilní aplikaci) nebo alespoň nastavit samospoušť např. na 2 vteřiny.
- Ohnisko – většinou při focení záře chcete mít vidět nejen celou záři na obloze, ale i například horu, jezero či osobu v popředí či pozadí. Abyste byli schopni tohoto dosáhnout, je nutné mít kratší ohnisko, např. 16 či 24mm. S tím je spojené i nastavení clony, které se věnujeme níže.
- Expozice – jak již bylo zmíněno, pro zachycení polární záře je nutné mít na fotoaparátu nastavený delší čas expozice. Obecně se doporučuje něco mezi 3 a 6 vteřinami (3″, 6″ v nastavení fotoaparátu) v závislosti na ostatních hodnotách.
- Clona – jestli pro expozici je nutné mít vyšší čas, u clony je to přesně naopak. Čím nižší „efko“ nastavíte, tím bude lepší výsledná fotografie. Proto se doporučuje fotit buď na pevné skla, u kterých je možnost se dostat například až na f1,4 nebo jednoduše sklo s co nejnižší clonou. My osobně máme zkušenost s objektivem Sigma 18-50mm pro Sony E-mount (APS-C), kde je nejnižší clona f2,8.
- ISO – ano, pro focení v noci se nabízí zvýšit ISO. Jenže je otázkou, do jaké míry a za jakou cenu šumu. Proto doporučujeme nastavit ISO v rozmezí 800 – 1250. Citlivost bude vyšší, ale šum se ještě nedostaví. „Důležité je také přizpůsobit ISO velikosti vašeho snímače. Čím větší je, tím vyšší si můžete dovolit citlivost“, uvádí Jakub Gulec, odborný redaktor srovnání fotomobilů.
- Ostření – na závěr je nutné zmínit ostrost fotografie. Poslední věc, kterou chcete po veškeré snaze, obřím „výbuchu“ záře na obloze, zjistit je, že vaše fotografie jsou rozmazané. Proto doporučujeme přejít do režimu manuálního ostření a ostřit vždy na nejzářivější hvězdu na obloze.
Jak můžete vidět na seznamu výše, vyfotit a vlastně vůbec vidět polární záři opravdu není jen tak. Troufáme si tvrdit, že při focení na telefon nebudete mít žádný problém a pokud budete svůj výtvor sdílet „pouze“ na Instagram, kvalita bude v pořádku. V případě focení na fotoaparát, se stativem a nejrůznějším, výše uvedeným, nastavením, je už více náchylné na chyby – výsledek však stojí za to.
Úprava fotografií
Myslete také na to, že většina fotografií, které vidíte na sociálních sítích a vlastně i v tomto článku, prošla jistou úpravou. Původní fotografie polární záře nejsou tolik výrazné a byla u nich zvýšená expozice, kontrast a další nastavení. V našem případě skrze Adobe Lightroom.
Chcete se vydat do Finska nebo na Island a polární záři také zažít na vlastní oči? Mrkněte na náš itinerář na míru a nechte si sestavit podrobný plán dle vašich požadavků.