🇦🇹 Do Rakouska na prodloužený víkend? Objev krásná místa s naším itinerářem zdarma.

menu
Itineráře >

Prodloužený víkend v Edinburghu, srdci Skotska

Provedeme vás historickým městem Edinburgh, kde se vydáme na hrad, do tajemných uliček i na krásné vyhlídky na celé město. To vše za prodloužený víkend.

Odemknout za 99 Kč Zjistit více
Toulky městem
Počet dní

3 dny

Doprava

Pěšky

Tempo

Střední tempo

Fyzická náročnost

Střední náročnost

Sezóna

Celoročně

Vhodné pro

Pro všechny

Rozpočet

$$$

Navštívených míst

15 míst

Edinburgh je naprosto ideální víkendovou destinací, kdy za relativně krátkou dobu stihnete prozkoumat celé město a případně i jeho blízké okolí. Pomocí našeho itineráře se podíváte do mnoha zákoutí tohoto historického města v srdci Skotska, ochutnáte dobré jídlo a dáte si lekci z historie. Společně se totiž podíváme i do Národního muzea Skotska, na hrad, kde jsou mj. k vidění i skotské korunovační klenoty či Zámek Holyrood, který dodnes používá královská rodina.

K tomu přidáme i několik krásných vyhlídek na celé město, hrad i kouzelné ulice. Prostě ideální kombinace na romantický či rodinný výlet do Spojeného království. Navíc s velmi dostupným leteckým spojem přímo z Prahy se společností Ryanair.

Letenky

Do Edinburghu se jednoduše dostanete přímým letem z Prahy, z letiště je to pak pouze zhruba 30 minut MHD přímo do centra.

Ryanair

Praha

Zarezervovat

Ubytování

Doporučujeme ubytování přímo v centru města. Po Edinburghu se totiž dá jednoduše pohybovat pouze po svých a proto je výhodné mít dobré výchozí místo.

Motel One Edinburgh Princes

Edinburgh • $$

Zarezervovat

Ubytování přímo v centru Edinburghu, za rohem od hlavní třídy Princes Street. Motel One nabízí klidné a čisté pokoje za přijatelnou cenu zhruba od 2 000 Kč za noc na osobu.

ibis Edinburgh Centre South Bridge

Edinburgh • $$

Zarezervovat

Hotel ze známé sítě ibis, přímo na jedné z hlavních ulic v centru Edinburghu – Royal Mile.

Cestovní pojištění

Štěstí přeje připraveným, a to platí i na cestách. Nenechte nic náhodě a investujte do cestovního pojištění.

Generali Česká pojišťovna

Na cesty po ČR, Evropě i světě. Rychlé online sjednání.

Sjednat

Jak fungují naše doporučení?

Doporučujeme pouze ověřené společnosti a služby, které jsme sami vyzkoušeli. Proklikem a rezervací podpoříte TRVL.cz a jeho další rozvoj.

Den 1

Přílet a seznámení s městem

Do Edinburghu se pravděpodobně dostanete letadlem, přímo na hlavní letiště s označením EDI. Prvním úkolem bude se rychle a jednoduše dostat do centra města a seznámit se s prvními památkami či Národním muzeem Skotska.

Existuje hned několik způsobů, jak se dostat z letiště do centra města. My vřele doporučujeme autobusy Airlink, které jezdí každých 10 minut a za necelou půlhodinku vás dovezou až do centra města, jen několik metrů od Scott Monumentu, který se stane naší první zastávkou.

12,2 km (34 min)

1

Scott Monument

Edinburgh

Scott Monument je památník skotského básníka a spisovatele Sira Waltera Scotta, který byl postaven v roce 1844. Nachází se přímo na hlavní třídě Princes Street a pokud si vyšlápnete cca 300 schodů, můžete se na okolí podívat z výšky necelých 60 metrů z vyhlídkové plošiny. Scott Monument je krásně vidět z mnoha míst napříč Edinburghem a jde o opravdu ikonickou stavbu, kterou nemůžete minout.

Náš tip: V okolí památníku jsou k němu vedoucí schody, odkud si můžete udělat moc pěknou fotku. Za návštěvu a procházku stojí i okolní zahrady, které zejména na jaře hrají mnoha barvami.

Ze Scott Monumentu je to jen přes most, který vede nad hlavním nádraží na další pro Edinburgh významnou lokalitu se jménem Royal Mile. Jde o krásnou ulici, na které se nachází mnoho památek a která spojuje Edinburský hrad a Zámek Holyrood – na obojí se podíváme druhý, respektive třetí den tohoto itineráře.

Pokud budete mít po cestě hlad nebo byste si rádi dali dobrou snídani, určitě se zastavte v jedné ze dvou kaváren Milkman, které najdete na Cockburn Street, vedoucí právě na Royal Mile.

1,1 km (6 min)

The Milkman

Edinburgh • $$

The Milkman je malinká síť dvou malých kaváren přímo v centru Edinburghu, která nabízí skvělou kávu a zejména sladké pečivo. Jde tak o ideální místo na snídani nebo svačinu během dne. Doporučit můžeme jablečný koláč, který je naprosto vynikající.

0,2 km (4 min)

2

Royal Mile

Edinburgh

Royal Mile je hlavní třída v srdci Starého města Edinburghu, která je na seznamu světového dědictví UNESCO. Royal Mile je známá svou bohatou historií a architekturou a až neuvěřitelnou atmosférou.

Tato dlouhá ulice spojuje Edinburský hrad a Zámek Holyrood. Je lemována historickými budovami, obchody a restauracemi. Ulice měří jednu skotskou míli, odkud pochází i její název, což je cca 1,8 kilometru. Tato měrná jednotka se liší od anglické míle a v současné době se již nepoužívá. Pro turisty je to fascinující místo k procházkám, které během své návštěvy Edinburghu určitě nesmíte vynechat.

Často se také na samotné ulici nachází několik pouličních umělců, zejména pánů ve skotských sukních, kteří hrají na dudy. Tento prvek tak dodává ulici další nezapomenutelné kouzlo. Z ulice vede také několik tzv. Close, což jsou menší průchody, které hlavní třídu spojují s okolními ulice. Za zmínku stojí například Advocate’s Close.

Další zastávkou přímo na Royal Mile bude krásná katedrála, do které je vstup zdarma.

0,2 km (3 min)

3

St Giles Cathedral

Edinburgh

St Giles Cathedral, česky Katedrála svatého Jiljí, je edinburská katedrála, který se nachází v horní části ulice Royal Mile a nemůžete ji minout při cestě k Edinburskému hradu. Zastávku tady určitě doporučujeme, jde o velmi pěknou katedrálu, najdete zde mimo jiné přes 200 památníků na skotské vojáky. Interiér je zdoben vitrážemi, sochami a oltáři.

Vstupné je dobrovolné, katedrála je z těchto příspěvků provozována.

Po prohlídce katedrály se vydáme dál, konkrétně do Národního muzea Skotska, kde lze strávit i několik hodin. Můžete zde objevovat historii, zázraky techniky, a to i interaktivní formou. Muzeum je navíc skvělým útočištěm v případě nepříznivého počasí, které přeci jen není pro Spojené království výjimkou.

0,4 km (5 min)

4

Národní muzeum Skotska

Edinburgh

V Edinburghu se nachází Národní muzeum, které určitě stojí za návštěvu. Samotná budova je velmi pěkná a expozice jsou také moc zajímavé. Najdete tu expozice se zvířaty, s technickým zaměřením – například auta Formule 1, a dále pak samozřejmě historické expozice. Lze tu jednoduše zapomenout na čas a procházením mnoha pater strávit i několik hodin. Návštěvu nedoporučujeme jen milovníkům historie, techniky či přírody, ale i všem, kteří si chtějí svou návštěvu Edinburghu obohatit či se za deštivých dnů někde schovat.

Za návštěvu stojí také moc pěkné balkónky hned u vstupu do hlavní části, kde si můžete udělat pěknou fotku. Najdete tu i kavárnu, kde si můžete dát něco k pití nebo se naobědvat. Vstupné je zdarma.

Po prohlídce muzea se pomalu začneme vracet zpět směrem ke Scott Monument se zastávkou na nádvoří Assembly Hall. Odtud se vám totiž naskytne asi nejhezčí výhled na Tolbooth Kirk, ikonickou věž nedaleko hradu, která stojí přímo na Royal Mile.

5

Assembly Hall

Edinburgh

Budova Assembly Hall zvenku působí jako další z mnoha tady v Edinburghu, ale víc vás překvapí, pokud vstoupíte na její nádvoří. Dvě věže budovy dokonale rámují novogotický kostel Tolbooth Kirk. Toto místo působí až neuvěřitelně magicky, a to zejména při západu slunce, kdy je právě věž Tolbooth Kirk nasvícena.

Vzhledem k tomu, že jde o vchod do univerzity, nádvoří není vždy přístupné.

První den zakončíme dobrou večeří v The Auld Hundred, kde doporučujeme ochutnat i některé z místních pivních specialit.

0,6 km (8 min)

The Auld Hundred

Edinburgh • $$

The Auld Hundred je typická skotská restaurace, kde se dobře najíte a můžete ochutnat mnoho lokálních piv, včetně různých specialit místního pivovaru C*ld.

Odemkni si celý itinerář a získáš

  • Podrobný plán den po dni s mapou

  • Tipy na ubytování, jídlo i parkování

  • Praktické informace a tipy co si zabalit

  • Slevu 20 % na itinerář na míru Pouze pro členy TRVL+

Přejít k platbě

Pro zobrazení praktických informací, jako například co si zabalit s sebou, na co si dát pozor apod., je nutné itinerář odemknout.

Další itinerář

Prodloužený víkend v Edinburghu, srdci Skotska () je jedním z itinerářů, které TRVL.cz nabízí. Každý itinerář nabízí přehledný popis jednotlivých dní, včetně interaktivní mapy či praktických informací. Kromě itinerářů trvl.cz nabízí i blog, podrobné průvodce destinacemi, například Island, Norsko či Madeira.