Instagram menu

Výstup na Ještěd se zastávkou na Červeném kameni

Martin Prokop 29. 12. 2020
Výlety

Nebudu lhát, že jsou Severní Čechy s jejich ikonickým Ještědem velmi častou destinací našich výletů. A to nejen kvůli tomu, že máme ve Frýdlantském výběžku rodinnou chalupu. Do okolí Ještědu se vydáváme několikrát ročně, ať už za účelem lyžování, kratšího či delšího výletu. A takový jeden „mezi“ tu pro vás mám právě dnes.

Jde o naší oblíbenou cestu z parkoviště Výpřež s dvěma hlavními zastávkami – na vrcholu Ještědu a na vyhlídce Červený kámen. Ale popořadě. Naše cesta tedy začne na placeném parkovišti Výpřež (za osobní automobil se zde platí 50 Kč na celý den), odkud se vydáme po červené hřebenovce směr Ještěd. První část je strmějšího rázu s možným oddychem na rozcestí Nad Výpřeží. Dalších zhruba 500 metrů směrem k vrcholu je ještě trochu náročnějších. A to hlavně v zimě, kdy bývá cesta zmrzlá, což příjemný výšlap zrovna nezaručí.

Výšlap ale rozhodně stojí za to. Po překonání toho nejhoršího nás totiž čeká už jen několik desítek kroků k lanovce na Ještěd, odkud je to na úplný vrchol už opravdu jen kousek. Samotný vrchol asi netřeba podrobněji představovat, zmíním snad jen možnost občerstvení v restauraci.

Ještěd

Liberec

Ještěd, jednu z ikon Liberce, Libereckého kraje a vlastně i severních Čech, pravděpodobně netřeba představovat. Známý je nejen samotný vrchol, ale především ikonický hotel a vysílač v jednom, který vznikal v letech 1966 až 1973. Jeho autorem je architekt Karel Hubáček.

Na vrchol Ještědu se dá dostat hned několika způsoby – autem, pěšky po několika turistických stezkách, lanovkou ve správě Českých drah či na lyžích v rámci přilehlého skiareálu, který se navíc koncem roku 2020 rozšiřuje o novou sjezdovku s názvem Nová Skalka. Ještěd tak nabízí vyžití v podstatě pro každého, a to v letních i zimních měsících. Naprosto právem tak patří i mezi nejoblíbenější místa v Česku.

Za TRVL.cz můžeme doporučit trasu z parkoviště Výpřež, kam jezdí i autobus, a to po červené hřebenovce až na vrchol Ještědu. Trasa nahoru nazabere více jak hodinu a kousek a zejména v zimě opravdu stojí za to.

Po zdolání vrcholu s nadmořskou výškou 1012 metrů nás čeká druhá část dnešního výletu. Zde máme na výběr hned dvě cesty k další a vlastně poslední zastávce – Červenému kameni. Vydat se můžeme buď po stejné cestě zpět na rozcestí Nad Výpřeží nebo to můžeme vzít po znatelně delší cestě po modré stezce přes Ještědku, kolem Tetřevích skal a následně po naučné stezce Terasy Ještědu.

Ať už se vydáte jakoukoli výše zmíněnou cestou, cíl je společný. Červený kámen je dostupný po červené (jaké také jiné :)) turistické stezce, z hlavní cesty jde o zhruba 100 metrovou „zajížďku“. Terén k samotné vyhlídce je hlavně v zimě vcelku náročný, výhledy na okolí i dříve navštívený Ještěd však stojí za to.

Červený kámen

Světlá pod Ještědem

Červený kámen je jednou ze skalních vyhlídek v okolí Ještědu. Délka Červeného kamene je zhruba 250 metrů a hned na několika místech je opravdu zabarven do červena, což je způsobeno přítomností oxidů železa. Z vyhlídky je nádherný výhled nejen na okolí Liberce i okolní vrchoviny, ale i při troše štěstí (což my v čase návštěvy neměli) na Ještěd, který doporučujeme také navštívit.

Na Červený kámen vede hned několik cest, za TRVL.cz můžeme doporučit tu z parkoviště Výpřež, odkud je to po červené hřebenovce zhruba 1 hodinu. Červený kámen je i součástí našeho tipu na půldenní výlet na blogu.

Po zastávce na Červeném kameni, kde je možné si dát za příznivého počasí i menší svačinu, nás už čeká jen návrat na start. Ten je nejlepší zvolit po naučné stezce Terasy Ještědu, se zastávkou u skály a vyhlídky Kamenná vrata.

Celá trasa, v případě, že se po zdolání Ještědu, vrátíme zpět stejnou cestou na rozcestí Nad Výpreží, odkud to poté střihneme k Červenému kameni, je necelých 6 km dlouhá a měli bychom ji zvládnout za zhruba 2 hodiny. Převýšení na trase činí 258 metrů. Tak co, kdy vyrazíte?

Přečtěte si také

Všechny články
Výlety

Ze Smědavy na Paličník, aneb klidné krásy Jizerských hor

Martin Prokop 06. 12. 2020

Vybavení

Tenba Fulton – ideální fotobatoh do města i přírody

Martin Prokop 03. 12. 2020