Instagram menu

Tenba Fulton – ideální fotobatoh do města i přírody

Martin Prokop 03. 12. 2020
Vybavení

Fotobatohů jsou na trhu stovky a vybírat lze levných kousků za pár stovek, i „skvostů“ zejména z dílny prémiové značky Peak Design, u nichž cena zvládne atakovat i 10 000 Kč. Pokud ale hledáte tzv. zlatou střední cestu, podobně jako jsem ji cca před rokem hledal já, pak je dnešní příspěvek přesně pro vás.

Na úvod začnu výčtem mé fotovýbavy a dalšími požadavky, které jsem před koupí batohu měl na paměti. Na výlety po České republice i zahraničí vždy vyrážím s bezzrcadlovkou Sony a6300 s objektivem Sigma 30mm f/1,4 DC, druhým objektivem Sony 18-105 f/4, dronem DJI Mavic Air (+ ovladač) a náhradní baterií do dronu i foťáku. K tomu občas přibalíme 11″ iPad Pro a další drobnosti typu peněženka, klíče od auta apod. Z „netechnických“ věcí pak do batohu házím kromě svačiny i drobné kusy oblečení, pláštěnku, alespoň půllitrovou láhev pití a občas i různé kabely k telefonu či fotoaparátu. Sem tam by se hodilo přibalit i 13″ Macbook Pro s nabíječkou. No, výčet věcí výše není úplně skromný, i proto jsem tušil, že výběr toho správného batohu nebude tak jednoduchý.

Než jsem se osobně vydal do holešovické pobočky Megapixelu, udělal jsem si menší research, do kterého mi nakouklo hned několik značek v čele s Peak Design, Lowepro, Manfrotto či Tenba. Můj rozpočet na fotobatoh byl kolem 3 000 Kč s tím, že více byl dal jen v případě, že bych si z batohu, který budu nosit v podstatě jen na víkendové výlety či dovolené, sednul na zadek. I z tohoto důvodu jsem nakonec sáhl po oné zlaté střední cestě v podobě batohu Tenba Fulton s kapacitou 14 litrů.

Právě Tenba Fulton totiž nabízí vkusně oddělenou část batohu pro fotovýbavu, která je navíc dostupná pouze ze zadní strany (do města naprosto ideální), jež je rozdělena do několika modifikovatelných bloků pomocí přepážek se suchým zipem. Z mé výbavy výše se mi do „fotočásti“ batohu vejde vše, a to bez kompromisů.

Tenba Fulton je vyroben z textilu a není tak úplně vhodný do extrémního počasí, lehký deštík však zvládne bez větší újmy – ať už samotného batohu, tak hlavně jeho obsahu uvnitř. Výhodou je nízká hmotnost 910 gramů, na zádech není moc znát ani při středním zaplnění.

Druhá, horní, část batohu s rolovacím uzávěrem pak zvládne pojmout již zmíněnou svačinu, pláštěnku, změť kabelů a mnoho dalšího. Pití či stativ lze umístit do boční látkové kapsy, do přední kapsy na zip se pak vejde 11″ iPad, peněženka a další drobnosti typu paměťové karty, náhradní baterie do foťáku nebo skládací miska na vodu pro psa.

Jediná věc z mého původního výčtu, kterou Tenba Fulton 14l obsloužit nezvládne, je 13″ Macbook Pro, což je dáno rozdělenou spodní a horní kapsou. Právě přítomnost počítače však byl jediným kompromisem, který jsem byl ochotný udělat.

Rok s batohem na zádech

Po roce s batohem na zádech, zejména na cestách po České republice, musím říci, že jsem tehdy zvolil dobře. Tenba Fulton opravdu pojme vše, co na cestách potřebuji – ať už jde o výše uvedenou fotovýbavu a další větší či menší věci. Batoh je vyroben z kvalitních materiálů, kapes je uvnitř dostatek a organizéry na fotovýbavu jdou „ohnout“ do mnoha různých kombinací. Ocenil bych možná o kapsu víc v horní části batohu, kam když se „nahází“ více věcí, je následná orientace o něco složitější. Za cenu v rozmezí 1 500 – 2 500 (v době psaní příspěvku byl na Megapixelu ve slevě za 1 590 Kč) jde o velmi dobrou volbu, kterou mohu doporučit. Dostupný je jak v černé, tak i hnědé barvě.

Přečtěte si také

Všechny články
Výlety

Výstup na Ještěd se zastávkou na Červeném kameni

Martin Prokop 29. 12. 2020

Výlety

Ze Smědavy na Paličník, aneb klidné krásy Jizerských hor

Martin Prokop 06. 12. 2020