2 dny
Pro uložení místa je nutné se přihlásit
Ukládat místa a itineráře mohou přihlášení uživatelé. Pokud ještě nemáš na TRVL.cz účet, vytvoř si jej zdarma a získej i další výhody.
Ukládat místa a itineráře mohou přihlášení uživatelé. Pokud ještě nemáš na TRVL.cz účet, vytvoř si jej zdarma a získej i další výhody.
Tajemná jezera, výhledy a skvělé procházky. O tom je náš šumavský itinerář, v rámci kterého společně prozkoumáme okolí Železné Rudy.
Odemknout zdarma Zjistit víceMožností, kam po Česku vyrazit na víkendové dobrodružství a zejména do přírody, je několik. Tento dvoudenní itinerář nás společně zavede na Šumavu, konkrétně její část v okolí Železné Rudy. Jde o velmi oblíbenou oblast u německých hranic, a to jak v létě, tak i v zimě. V létě zde totiž dominuje turistika či cyklistika, v zimě pak lyžování.
Během dvou dnů se podíváme na vrchol Pancíře, projdeme pravděpodobně nejfotogeničtějšími dveřmi v České republice, navštívíme jezera s temnou atmosférou a nezapomeneme ani na rozhlednu a další aktivity. Itinerář obsahuje nejen tipy na místa, ale i tipy na ubytování, parkování či dobré restaurace v Železné Rudě a okolí.
Nejvhodnější je ubytování buď přímo v Železné Rudě, nebo blízkém okolí. Přinášíme dvě velmi dobré možnosti.
Železná Ruda • $
Moderní a prostorné apartmány přímo v centru Železné Rudy, nabízející kvalitu za dobrou cenu.
Železná Ruda • $
Krásné ubytování přímo v centru Železné Rudy, nabízející moderní pokoje, vnitřní bazén či možnost snídaně.
Doporučujeme pouze ověřené společnosti a služby, které jsme sami vyzkoušeli. Proklikem a rezervací podpoříte TRVL.cz a jeho další rozvoj.
Pro zobrazení mapy je nutné se přihlásit nebo registrovat.
První den se společně vydáme objevit krásná a tajemná šumavská jezera. Řeč je o Černém a Čertově jezeře.
Čeká nás lehce přes 11 kilometrů dlouhá túra s převýšením necelých 300 metrů. Vhodným výchozím bodem je okraj obce Špičák, kde je možné také zaparkovat na placeném parkovišti.
Železná Ruda
Oficiální parkoviště
Ano
Dovoleno
Placené parkoviště na okraji Špičáku, které slouží jako skvělý výchozí bod pro výlety po okolních jezerech i vrcholcích. Parkování stojí 30 Kč na hodinu. K Čertovu jezeru odtud jezdí také vláček a je zde k dispozici občerstvení.
Naší první zastávkou bude Černé jezero. Cesta k jezeru není nikterak složitá a stačí sledovat ukazatele a jít po naučné stezce.
3,6 km (50 min)
Černé jezero je největší a nejhlubší ledovcové jezero na Šumavě. Nachází se v nadmořské výšce 1 008 metrů a je obklopeno hustými lesy a strmými svahy Jezerní hory. Jezero dostalo své jméno díky temné barvě vody, která je způsobena právě odrazem okolních lesů a hlubokým sedimentem na dně. Černé jezero je také významnou ekologickou oblastí, kde najdeme vzácné druhy rostlin a živočichů. Díky své jedinečnosti je součástí chráněné přírodní rezervace.
Nedaleko se nachází i vodní elektrárna, která využívá jezero jako součást svého systému. Tento kontrast přírodní krásy a lidského zásahu dělá z Černého jezera zajímavý cíl nejen pro milovníky přírody. Při naší návštěvě bylo jezero kompletně zahaleno do tmy, což jeho jménu a obecně prostředí v lesích, dodalo neskutečně temnou, ale krásnou atmosféru. K Černému jezeru se nejsnáze dostanete ze Špičáckého sedla, kde se nachází také placené parkoviště. Právě z parkoviště je k to jezeru zhruba 3,5 kilometru po naučné stezce Špičák – Černé jezero.
U Černého jezera doporučujeme si udělat první delší zastávku. Jde o opravdu nádherné místo se speciální atmosférou. Zejména při mlze nebo horším počasí, které jsme (bohužel) měli my při jeho návštěvě, působí až tajemně. V našem případě totiž nebylo přes mlhu vidět ani na druhý břeh jezera.
Od Černého jezera se vydáme po červené, kde nás čeká prudší stoupání po kamínkové cestě, která se často za deště proměňuje v menší potok. I kvůli tomuto úseku tak doporučujeme pevnou a pokud možno i odolnější obuv.
Po zdolání kopce nás na rozcestí čeká rozhodnutí, kam se vydat dál. Pokud totiž tuto cestu budete absolvovat v období od 16. září do 14. června, další místo bude s největší pravděpodobností nedostupné. Hovoříme o rozhledně Špičák, ke které to není po asfaltové cestě z rozcestí Pod Malým Špičákem daleko, avšak cesta je ve zmíněném období uzavřena.
TIP: Zvažte návštěvu rozhledny i s ohledem na počasí. Pokud budete mít mlhu jako my, pravděpodobně neuvidíte ani rozhlednu, natož nějaké výhledy.
2,1 km (41 min)
26 metrů vysoká rozhledna na vrcholu Špičáku je zde od roku 2014 a nabízí krásné výhledy do okolí. Na její vrchol vede 135 schodů. Rozhledna je otevřena pouze od května do konce října. Více se o aktuální otevírací době dozvíte na jejím oficiálním webu.
I v případě, že se na Rozhlednu Špičák nevydáte, ať už kvůli počasí nebo uzavřené cestě, nemusíte zoufat – naše trasa po tajemných jezerech ještě nekončí. Po červené (stezce Českem) totiž budeme pokračovat dál, kdy krásným lesem dojdeme až k Čertovu jezeru.
9,9 km (2 hod, 20 min)
Čertovo jezero najdeme na Šumavě v nadmořské výšce 1 030 metrů. Oproti nedalekému Černému jezeru je o něco menší, ale neméně tajemné. Jezero je ledovcového původu a jeho temná hladina je obklopena strmými svahy Jezerní hory a hustými smrkovými lesy. Přímo k jezeru vede oblíbená turistická stezka, a to primárně od Černého jezera či ze Špičáku. Podle pověstí dostalo Čertovo jezero své jméno kvůli temným legendám o čertech, které ho obklopují. A musíme říct, že jeho okolí opravdu působí tajemně.
Ekosystém kolem jezera je unikátní a chráněný, což z něj dělá důležité místo pro biologickou rozmanitost Šumavy. Stejně jako Černé jezero, i Čertovo jezero je součástí vodního ekosystému regionu, a společně vytvářejí jednu z nejkrásnějších přírodních oblastí v České republice. Výlet k Čertovu jezeru je skvělou volbou pro milovníky šumavské divočiny, kteří hledají spojení s přírodou a klid od rušného světa – zejména mimo hlavní sezónu nebo víkend si zde zmíněný klid a nedotčenou přírodu opravdu užijete.
Podobně jako u jezera Černého, i u Čertova doporučujeme nejen odpočinek, ale zejména chvilku klidu, v rámci které si užijete krásnou atmosféru tohoto tajemného místa.
Od jezera je následně hned několik cest, po kterých se dostanete zpět do Špičáku, našeho výchozího bodu. První možností je strmější cesta po Jezerním okruhu, my však doporučujeme si cestu trochu natáhnout skrze Sklářskou naučnou stezku, která je pozvolnější.
Nedaleko úpatí hory Špičák, v podstatě na nádraží, najdeme dobrou restauraci, která vaří a servíruje převážně česká jídla za dobré ceny.
4,4 km (1 hodin, 2 minut)
Železná Ruda • $
Dobrá česká kuchyně za stále přijatelné ceny? To je nádražní restaurace ve Špičáku.
Po gulášku nebo smaženém sýru nás už čeká pouze návrat zpět na parkoviště, případně rovnou do ubytování. V oblasti Špičáku můžeme doporučit dvě možnosti – obě v nedaleké Železné Rudě.
Železná Ruda • $
Moderní a prostorné apartmány přímo v centru Železné Rudy, nabízející kvalitu za dobrou cenu.
Železná Ruda • $
Krásné ubytování přímo v centru Železné Rudy, nabízející moderní pokoje, vnitřní bazén či možnost snídaně.
Podrobný plán den po dni s mapou
Tipy na ubytování, jídlo i parkování
Praktické informace a tipy co si zabalit
Už jsi členem TRVL komunity? Přihlaš se.
Pro zobrazení praktických informací je nutné se přihlásit nebo zdarma registrovat.
Zažijte s námi krásný víkend mezi skalami, u jezer s průzračnou vodou a v historickém městě Broumov.
2 dny
Autem
Střední tempo
Jaro - podzim
Tajemná jezera a výhledy v okolí Želené Rudy (Česká republika) je jedním z itinerářů, které TRVL.cz nabízí. Každý itinerář nabízí přehledný popis jednotlivých dní, včetně interaktivní mapy či praktických informací. Kromě itinerářů trvl.cz nabízí i blog, podrobné průvodce destinacemi, například Island, Norsko či Madeira.