menu

Kempování v Rakousku s obytným vozem: Praktické tipy a triky pro dokonalou dovolenou bez starostí

Marty the Van 13. 05. 2024
Kempování

Milý cestovateli a dobrodruhu, dnes ti přiblížíme jak je to s kempováním v obytňáku v Rakousku. Naši sousedé představují lákavou destinaci, a to zejména pokud chceš vyzkoušet kempování v obytňáku poprvé nebo pokud nemáš moc času a chceš zažít skvělý prodloužený víkend. Není se čemu divit. Rakousko má čistá jezera, u kterých se budeš cítit skoro jako u moře a úžasné hory, takže se nudit rozhodně nebudeš. Je to ideální destinace jak pro páry, tak pro rodiny s dětmi nebo i pejsky, kteří si tady také přijdou na své.

Aby ale nebylo všechno jenom sluncem zalité, kempování v Rakousku může být oříškem a to zejména pokud chceš zažít kempování na divoko – tedy zastavit se svým domem na 4 kolech na vrcholu kopce a ráno si užít výhledy jako z hollywoodského filmu. Dáme ti pár rad, jak si cestu zařídit, abys neutrácel za pokuty, ale spíš za výborný wienerschnitzel. Tak pojďme na to!

Kempovani

Jak je to s regulacemi pro divoké kempování a parkování mimo kempy v Rakousku?

I když se regulace ohledně stanování a parkování liší v závislosti na konkrétních regionech, obecná regulace je jasná:

Jak je to tedy s wildcampingem neboli kempováním na divoko v Rakousku? 

Ještě jednou opakujeme, že kempování na divoko je zakázáno v oblastech Dolních Rakous, Vídni, Tyrolsku a Burgenlandu. Ale pozor! V regionu Horního Rakouska a Štýrska neexistuje žádná legislativa, která by zakazovala divoké kempování. Dokonce je zde možné se utábořit na hranicích lesů a pastvin. V Horním Rakousku se doporučuje pro kempování mimo vyhrazená místa získat od úřadů povolení, ale není to nutnost. 

Tak či tak, pokud se rozhodneš pro divoké kempování mimo kempy, doporučujeme, abys byl co nejméně nápadný. A jak na to? 

Pokud jsi ale skutečně mimo civilizaci a nikoho nerušíš, klidně si večeři venku udělej a sněz v komfortu na stolech se židličkami.

A co kempy pro obytňáky v Rakousku?

V Rakousku najdeš dostatek kempů, a to především v turisticky atraktivních oblastech, u jezer a v národních parcích. V sezóně si dej pozor na obsazenost, kdy většina kempů, zejména o víkendech, může být plná. Některé z nich umožňují online rezervace. Můžeš si tak předem zajistit ubytování a zároveň získat přehled o cenách a dostupnosti. 

Ceny za ubytování v kempech se liší v závislosti na umístění, vybavení a hlavně sezóně. Obecně platí, že kempy ve vyhledávaných turistických oblastech nebo v blízkosti populárních atrakcí mohou být dražší než kempy v odlehlých oblastech. 

Kempy se pohybují v různých cenových hladinách. Od luxusních kempů s plným vybavením, až po jednodušší kempy s omezenými službami za nižší ceny. Průměrná cena za noc v kempech je kolem 25-40 euro.

Kemp

Vyhrazené parkování pro karavany a stellplatz

Pokud hledáš alternativu mezi drahými kempy a nejistým stáním na divoko, doporučujeme koukat po vyhrazených parkovištích určených pro obytňáky a stellplatzech. Bude se většinou jednat o parkování za vyhrazenou placenou branou, kde budeš mít k dispozici dostatečně velké stání, většinou s dostatkem soukromí, připojením k elektřině a možností doplnění vody, vyprázdnění odpadové vody a chemického WC. Většinou však nebudou k dispozici sanitární zařízení, nebo pokud ano, nebudou tak komfortní jak v kempu. Cena za parkování bývá výrazně příznivější a pohybuje se kolem 10-20 euro za noc.

Kde hledat místa na přespání v Rakousku

Nejoblíbenější apkou pro hledání míst, kde (nejen) v Rakousku kempovat a přespat, je jednoznačně Park4night. Základní verze aplikace je zdarma a s ní se dá celkem rozumně pracovat, i když doporučujeme si připlatit za prémiovou verzi, kde si můžeš ukládat svá oblíbená místa a vytvářet seznamy. Tato verze také nabízí rozšířené možnosti filtrování, což je praktické, zejména pokud hledáš specifická místa, například na vyprázdnění odpadové vody nebo místa s daným hodnocením a specifickými službami. Cena za měsíc jsou 3 eura, nebo 10 euro za rok. My obvykle kupujeme měsíční předplatné, ale pokud cestuješ dlouhodobě, doporučujeme rovnou pořídit roční. 

I když si s Park4night nejspíš úplně vystačíš, pro cestování po Rakousku doporučujeme stáhnout také aplikaci ADAC Camping / Stellplatz 2024 na Google Play nebo App store. Tato aplikace obsahuje rozsáhlou databázi kempů a stellplatzů v Rakousku. Uživatelé mohou vyhledávat podle různých kritérií a zobrazit detailní informace o každém zařízení. Aplikace je dostupná i v češtině, ale překlady nejsou vždy přesné, proto doporučujeme raději verzi v němčině nebo angličtině. V app najdeš mnoho lokálních stellplatzů a domácích kempů. Prvních 7 dnů je aplikace zdarma. Poté si ji můžeš předplatit za necelých 10 eur na rok.

Nejlepší kempy v Rakousku

Nejkrásnější kempy v Rakousku najdeš převážně v okolí jezer a národních parků. Pro nás jsou 3 nejlepší kempy v těchto částech Rakouska:

Kemp Wolfgangsee-Lindenstrand

Kemp Wolfgangsee-Lindenstrand. Zdroj: camperguru.com

Kemp Natter See

Kemp Natter See. Zdroj: camperguru.com

Kemp Örztal Langenfeld

Kemp Örztal Langenfeld. Zdroj: camperguru.com

Nejlepší stellplatz

Stellplatz Graz

Stellplatz Graz. Zdroj: camperguru.com

Stellplatz Trins im Gschnitztal

Stellplatz Trins im Gschnitztal. Zdroj: camperguru.com

Stellplatz Národní park Thayatal

Stellplatz Národní park Thayatal. Zdroj: camperguru.com

Kam a kdy tedy vyrazit do Rakouska v obytňáku? 

Z našich zkušeností se vyplatí do Rakouska vyrazit s obytňákem zejména před, nebo po hlavní sezóně. Důvodů je několik. Určitě ušetříš na ubytování v kempech. Zatímco stellplatz mají poplatky za stání většinou během roku stejné, ceny v kempech se skutečně liší podle toho, jestli přijedeš mimo, nebo v sezóně. Pokud se chystáš do vyhlášených turistických středisek, asi ani nemusíme mluvit o tom, že se vyhneš davům turistů, když zvolíš dny během pracovního týdne. Pokud můžeš pracovat na dálku, určitě toho využij. Rakousko má dobré pokrytí signálem. Můžeš pracovat na wifi v kempech a před a po práci si můžete užít krásy Rakouska. 

Pro nás ale zatím nejoblíbenější destinací na kratší výlet na prodloužený víkend je jednoznačně jezero Achensee. To kvůli jeho neskutečně čisté vodě, dovolenkovému vibu, skvělému jídlu a nekonečným možnostem pro různé horské treky nebo výlety na horských a silničních kolech.

Achensee

Jenbach, Schwaz

Achensee je největší jezero v rakouském Tyrolsku, obklopené Alpami a je oblíbeným místem pro milovníky přírody s množstvím aktivit.

Jezero láká svou krystalově čistou vodou, ideální pro plavání, jachting, windsurfing a další vodní sporty, a nabízí možnost relaxačních plaveb lodí.

V okolí jsou malebné vesničky na břehu jezera jako například Pertisau, která je ideálním místem pro pěší turistiku a cyklistiku s nádhernými výhledy na jezero a okolní hory. Doporučujeme krásný 10 km okruh na kopec Zwölferkopf, s výtečnou restaurací na samém vrchu s tradiční rakouskou kuchyní. Pokud jste milovníci silniční cyklistiky nebo inline bruslí, kolem více než půlky jezera vedou krásné cyklistické stezky.

Achensee Golf Club poskytuje jedinečnou golfovou zkušenost s nádhernými výhledy na Alpy a jezero. Pro ty, kdo hledají relaxaci, jsou zde wellness a lázeňská střediska, která nabízejí širokou škálu relaxačních procedur a terapií. My doporučujeme rekreační středisko Atoll Achensee, které je možné využit v létě ale i v zimě. V zimě se Achensee proměňuje v zimní ráj pro lyžaře a snowboardisty s mnoha sjezdovkami a běžeckými tratěmi, jako například přímo v Pertisau.

Pro milovníky historie je tu muzeum Tiroler Steinöl Vitalberg v Pertisau, které vypráví příběh těžby a využití místního břidlicového oleje. Karwendel Nature Park nabízí možnost pozorovat místní flóru a faunu a vychutnat si krásu nedotčené přírody hodinu jízdy od Achensee. Pro dobrodružnější existuje možnost paraglidingu nebo horolezectví na okolních vrcholcích.

Tohle vše dělá z Achensee ideální místo pro vaší aktivní dovolenou s obytňákem, nebo bez.

Detailní popis naší již osvědčené cesty jsme sepsali do promyšleného itineráře. Takže pokud chceš všechno to dobrodružství taky zažít, ale nechceš hodiny plánovat, tak si ho u nás pořiď. Za kvalitu a zábavu ručíme!

Pokud bys chtěl do Rakouska, ale nevíš kam a jak, jednoduše nám napiš. Určitě spolu něco vymyslíme, aby sis výlet užil na 100 %.

Tak viel Glück und gute Fahrt!

Nemáš čas na plánování?

Sestavíme ti itinerář přesně na míru. Rychle, přehledně a podle našich osobních zkušeností z cest po celém světě. Již od 1 990 Kč.

Zjistit více

Přečtěte si také

Všechny články
Cestování

Přímé lety z Prahy na Island jsou zpět! Play nabízí cesty 2x týdně

Martin & Tina 25. 04. 2024

Cestování

Jak vyfotit polární záři? Tipy na focení fotoaparátem i telefonem

Martin & Tina 20. 02. 2024